Hranická propast

Hranická propast se nachází v malebné oblasti Hranický kras, přímo v srdci Olomouckého kraje a blízko města Hranice na Moravě. Tato přírodní památka je nejenom impozantní svou hloubkou 404 metrů, což z ní činí nejhlubší zatopenou jeskyni na světě, ale i svou neobyčejnou geologickou historií. Nedaleko od Hranické propasti můžete také navštívit Zbrašovské aragonitové jeskyně, které stejně jako propast přitahují milovníky přírody a dobrodruhy ze všech koutů světa.

Reklama

Geologické zajímavosti

Hranický kras je charakteristický svým jedinečným krasovým reliéfem, kde se střídají hluboké propasti s prostory zaplněnými minerálními prameny. Voda zde hraje hlavní roli v tvarování krajiny a konkrétně v Hranické propasti se podílí na vzniku rozlehlých podvodních jeskyní. Hranická propast je obzvlášť fascinující díky svému úzkému průchodu, který se rozšiřuje do impozantního podzemního prostoru. Odvážlivci a speleologové stále prozkoumávají tento nedotknutý svět, který i přes svou opakovanou průzkumnou činnost skrývá mnoho tajemství.

Ochrana a bezpečnost

Navštívit Hranickou propast je zážitkem, který si můžete vychutnat ze speciálně upravené vyhlídky. Celý prostor je obehnán pevným zábradlím, které zajišťuje bezpečnost návštěvníků a zabraňuje pádům do hlubokých částí propasti. Také zde najdete informační tabule, které vás obeznámí s geologickou a biologickou rozmanitostí oblasti.

Flóra a fauna

Oblast Hranického krasu, včetně Hranické propasti, je bohatá na flóru a faunu. Díky specifickému klimatickému a geologickému prostředí se zde daří různé druhy rostlin a živočichů, které tvoří jedinečný ekosystém. Mnohé z těchto druhů jsou chráněné a najdete je pouze na několika málo místech na světě. Pro milovníky přírody je procházka kolem Hranické propasti a přilehlých oblastí nezapomenutelným zážitkem.

Historické zmínky a výzkumy

První zmínky o Hranické propasti pochází z 16. století, kdy místní obyvatelé zaznamenávali její existenci a její hluboký a tajuplný charakter. Moderní výzkumy a měření významně přispěly k našemu současnému vědění a díky nim víme, že propast je hluboká neuvěřitelných 404 metrů, což je více než u italské jeskyně Pozzo del Merro – druhé nejhlubší zatopené jeskyně na světě.

Reklama

Navštěva Hranické propasti tedy nejen nabízí podívanou na úchvatnou krasovou scenérii, ale zároveň možnost vzdělání a porozumění fascinujícím procesům, které utváří naši planetu. Ať už jste turista, přírodovědec nebo dobrodruh, Hranická propast vám poskytne zážitek, na který nezapomenete.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu