Hrad Žebrák

Hrad Žebrák, ležící na jižním okraji malebných křivoklátských lesů poblíž obce Točník, je fascinující turistickou destinací bohatou na historii a architektonickou hodnotu. Nachází se v okrese Beroun, ve Středočeském kraji a jeho unikátnost tkví v tom, že je považován za nejstarší šlechtický hrad v Česku, který disponuje dvěma okrouhlými věžemi.

Reklama

Historie a architektura

Hrad byl založen nejspíše v polovině 13. století a jeho význam vzrostl za vlády Václava IV. Během této doby prošel rozsáhlou přestavbou, která jej povýšila na jednu z nejvýznamnějších rezidencí v zemi. Hradní komplex tvoří výrazná okrouhlá věž a původní královský palác. Obojí je zasazeno do malebného přírodního prostředí, které ještě více podtrhuje historickou atmosféru místa.

Zřícenina jako magnet pro turisty

Dnes je Žebrák především impozantní zříceninou, jež láká turisty díky své romantické atmosféře a fascinujícímu výhledu na Křivoklátskou vrchovinu. Návštěvníci mohou prozkoumávat zbytky opevnění, věže a další části hradu, které nabízejí jedinečný pohled do středověku. Přestože se jedná o zříceninu, péče o tuto historickou památku je patrná na každém kroku.

Součást dvojhradu

Žebrák tvoří společně s nedalekým hradem Točník oblíbený turistický cíl. Tyto dva hrady stojí téměř v bezprostředním sousedství a jejich návštěva je často spojena v jeden výlet. Zatímco Žebrák představuje starší fázi hradní architektury, Točník se chlubí modernějšími prvky a lépe zachovalými konstrukcemi.

Tipy pro návštěvníky

Pro ty, kteří se rozhodnou navštívit Hrad Žebrák, se doporučuje pohodlná obuv, jelikož terén v oblasti bývá mírně kopcovitý. Kromě prozkoumávání zříceniny samotné si turisté mohou vychutnat procházky křivoklátskými lesy, které jsou domovem pestré flóry a fauny.

Reklama

Dostupnost:
Hrad Žebrák je snadno dostupný autem a nachází se v blízkosti hlavních dopravních tahů. Parkování je možné v obci Točník, odkud vede značená turistická stezka až k hradu.

Vybavení v okolí:
V okolí hradu se nachází několik možností pro občerstvení, ať už v podobě místních restaurací nebo stánků s rychlým občerstvením. Samotná vesnice Točník nabízí základní vybavení pro turisty, včetně informačního centra.

Navštivte Hrad Žebrák a užijte si neopakovatelnou kombinaci historie a přírody, která z tohoto místa činí jeden z klenotů Středočeského kraje.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu