Hrad Rychleby

Na skalnatém a strmém výběžku Přilbového vrchu, ve výšce 425 metrů nad mořem, se majestátně tyčí novodobě upravené a rozsáhlé zříceniny gotického hradu Rychleby. Toto tajemné místo naleznete přibližně 4 km jihozápadně od města Javorníku v okrese Jeseník, Olomoucký kraj. Hrad byl zřejmě postaven na konci 13. nebo na počátku 14. století, a sloužil především k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska.

Reklama

Historie a význam hradu

Hrad Rychleby byl strategicky významný svou úlohou v ochraně obchodních a vojenských cest. Na protější straně údolí Račího potoka se nacházelo menší dřevohlinité opevnění, dnes známé jako Pustý Zámek, které spolu s hradem tvořilo obranný komplex. Kromě toho byl před vstupem do údolí umístěn drobný hrádek, který sloužil jako další obranný prvek. Přestože se zachovaly pouze minimální písemné zprávy o hradu, a jména jeho zakladatelů či majitelů nejsou známa, Rychleby představují důležitý historický artefakt.

Architektonické prvky

I když se mnoho z původní struktury hradu nedochovalo, můžete zde stále obdivovat zbytky obvodové hradby, bergfritu (hlavní věže), dvou budov jádra a věžovité brány. Při úpravách, které proběhly v roce 1910, byla například zarovnána věž a vytvořena vyhlídka, která nabízí úchvatný výhled do okolní krajiny.

Turistické zážitky a aktivity

Hrad Rychleby je oblíbený mezi turisty nejen díky své historické hodnotě, ale i díky nádherným výhledům a krásné přírodě Rychlebských hor. Pro milovníky pěší turistiky je okolní krajina rájem s množstvím stezek a tras vedoucích skrze husté lesy a malebná údolí. Návštěvníci si mohou užít procházku kolem zříceniny a být svědky původní gotické architektury v její syrové, avšak fascinující formě.

Praktické informace

Navštívíte-li hrad Rychleby, doporučujeme si vzít pohodlnou obuv, protože terén může být náročný. Nezapomeňte si také připravit fotoaparát; vyhlídka z hradu nabízí skvělé příležitosti pro fotografování jak samotné zříceniny, tak i okolní přírody. K dispozici jsou také informační tabule, které poskytují návštěvníkům historické souvislosti a zajímavosti týkající se hradu.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu