Hrad Obřany u Chvalčova

Hrad Obřany u Chvalčova je fascinující středověkou zříceninou s bohatou historií, kterou ocení milovníci turistiky a historie. Tato zřícenina z 14. století se nachází na protáhlém vrcholovém hřebeni stejnojmenné dominantní vyvýšeniny v hájemství Hostýnských vrchů nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku.

Reklama

Historie hradu

Hrad Obřany byl postaven ve 14. století jako opevněné středověké sídlo. V období husitských válek však hrad utrpěl značné škody a nakonec byl zničen. Přesto se dodnes dochovaly rozsáhlejší zbytky hradního paláce, příkop, část obvodové hradební zdi a relikt válcové věže, které svědčí o jeho někdejší mohutnosti. Hrad se nachází v nadmořské výšce 704 metrů, což z něj činí jeden z nejvýše položených zřícených hradů na Moravě.

Popis současného stavu

Dnes mohou návštěvníci obdivovat zříceninu, která poskytuje nádherný výhled na okolní krajinu. Při procházce hradními ruinami lze spatřit pozůstatky hradního paláce i další stavební prvky, které dodávají místu jedinečnou atmosféru. Příkop, který kdysi chránil hrad před nájezdy nepřátel, je dodnes dobře patrný a část obvodové hradební zdi stále stojí jako tichý svědek dávné minulosti.

Přístup a tipy na výlet

Hrad se nachází nedaleko městečka Bystřice pod Hostýnem ve Zlínském kraji. Zřícenina je dostupná po několika turistických stezkách, které vedou přes malebné Hostýnské vrchy. Pro milovníky pěší turistiky je to ideální výlet, kde si mohou užít krásu přírody spojenou s historickým poznáním. Cesta na hrad je dobře značená a výhledy, které nabízí, jistě stojí za námahu. V okolí lze navštívit i další atraktivní místa, například známý poutní vrch Svatý Hostýn.

Zajímavosti a doporučení

Při návštěvě hradu si určitě všimněte kamenů, které obsahují různé rytiny a značky, svědčící o dlouhé historii a minulých obyvatelích hradu. Pro rodiny s dětmi je to ideální místo k prozkoumání, kde mohou děti objevovat staré zdi a příkopy a představovat si, jaký život v hradu kdysi byl. Doporučujeme si vzít s sebou dostatek vody a pevnou obuv, neboť terén může být místy náročnější.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu