Hrad Kaltenštejn (Hradisko)

Se nachází v Olomouckém kraji, v okrese Jeseník, zhruba 4 km východně od městečka Žulová. Historie hradu Kaltenštejn, známého také pod názvy Hradisko či Biskupská Čepice, sahá do konce 13. století, kdy byl vybudován odpůrci vratislavského biskupa. Tento raně gotický hrad sloužil svým majitelům až do roku 1505, kdy byl pobořen.

Reklama

Architektonické zajímavosti

V rámci prohlídky zříceniny upoutá návštěvníky 20 metrů vysoké torzo válcové věže, z níž se otevírá impozantní výhled do okolní krajiny. Kromě věže jsou zde také mohutné zbytky hradeb, které svědčí o původní velikosti a významu hradu. Na rozdíl od mnoha jiných středověkých hradů ve Slezsku, které byly přebudovány na moderní sídla zámkového typu, zůstává Kaltenštejn působivou ukázkou středověké fortifikační architektury.

Lokalita a přístup

Hrad Kaltenštejn se majestátně tyčí na zalesněném návrší v nadmořské výšce 422 metrů. Je obklopen hustými lesy, které přispívají k jeho romantické a tajemné atmosféře. Díky poloze nedaleko městečka Žulová je zřícenina dobře dostupná pěším turistům i cyklistům, kteří hledají klid a krásy přírody.

Turistické možnosti

Okolí hradu nabízí množství turistických stezek, ideálních pro výlety spojené s návštěvou dalších pamětihodností Jesenicka. Milovníci historie jistě ocení návštěvu místních kostelů a muzeí, zatímco příznivci rekreace mohou využít bohaté možnosti pro pěší turistiku či cykloturistiku.

Fotografické momenty

Zřícenina hradu Kaltenštejn je oblíbeným cílem fotografů, kteří sem přicházejí zachytit neopakovatelnou scenérii, jež se mění s každým ročním obdobím. Ať už jsou to podzimní barvy, zimní zasněžené věže, jarní květy nebo letní slunce, každý okamžik zde nabízí něco nového a krásného.

Reklama

Tipy pro návštěvníky

Pokud plánujete výlet na Kaltenštejn, doporučuje se pevná obuv a dostatek pitné vody, protože cesta k hradu může být náročnější. Je dobré mít také mapu či navigaci, jelikož zřícenina leží na odlehlém místě.

Tato půvabná zřícenina skvěle spojuje historický význam s přírodní krásou, čímž nabízí jedinečný zážitek pro každého návštěvníka.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu