Hrad Bítov

Bítov patří k našim nejstarším a nejromantičtějším hradům. Jeho umístění v krajině je esteticky i funkčně jedinečné; tyčí se na skalnatém ostrohu nad Vranovskou přehradou, cca 9 km severozápadně od města Vranova nad Dyjí v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji.

Reklama

Historie a architektura

Hrad Bítov má dlouhou a pestrou historii, která sahá až do 11. století. Původní stavba byla dřevěná, ale postupně byla přestavěna na kamennou pevnost, která odolala mnoha útokům. V průběhu staletí hrad prošel několika rekonstrukcemi a přestavbami, které mu daly charakteristický vzhled. Dnes je hrad ukázkou různých architektonických stylů, především gotiky a baroka.

Zajímavé expozice a sbírky

Návštěvníci mohou obdivovat bohaté interiéry, které byly zachovány nebo restaurovány do původního stavu. Mezi největší lákadla patří rozsáhlá sbírka historických zbraní a zbroje, starožitný nábytek či unikátní kolekce vycpaných zvířat. Bítov je známý také díky své kapli, která je zasvěcena Panně Marii a je příkladem vynikající barokní architektury.

Okolní příroda a aktivity

Umístění hradu na skalnatém ostrohu umožňuje nádherný výhled na okolní přírodu a Vranovskou přehradu. Okolní krajina je ideální pro pěší turistiku, cyklistiku nebo jednoduše pro relaxaci na čerstvém vzduchu. U Vranovské přehrady si mohou návštěvníci užít různé vodní sporty, nebo se jen pokochat krásou chráněné krajinné oblasti Podyjí.

Praktické informace

Hrad Bítov je přístupný veřejnosti většinu roku, s výjimkou zimních měsíců, kdy je uzavřen kvůli inverzi. Návštěvníci si mohou vybrat z několika prohlídkových okruhů, které nabízejí různé úrovně detailů o historii a architektuře hradu. V areálu hradu je také k dispozici restaurace a obchod se suvenýry, kde si můžete zakoupit drobné upomínky na svůj výlet.

Reklama

Dobrá dopravní dostupnost je zajištěna především pro automobilisty, avšak existují i autobusová spojení z nedalekých měst, jako je Vranov nad Dyjí nebo Znojmo. Parkování je možné na přilehlém parkovišti.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu