Dubová alej na hrázi Nové řeky

Na hrázi Nové řeky nedaleko obce Stříbřec se nachází dubová alej, která je významnou přírodní památkou Jihočeského kraje. Toto stromořadí pochází z období renesance a bylo vysázeno při výstavbě umělého říčního kanálu známého jako Nová řeka.

Reklama

Historický význam

Duby tvořící tuto alej jsou svědky bohaté historie, sahající do doby, kdy byl kanál vybudován. Kanál samotný byl dokončen v 16. století za účelem ochrany území Třeboňska před povodněmi, což činí tuto lokalitu nejen přírodní, ale i technickou památkou.

Lokalizace a přístup

Dubová alej se rozprostírá na hrázi, kterou se Nová řeka vine, ležící mezi obcí Stříbřec a městem Třeboň v okrese Jindřichův Hradec. Okouzlující scenérii, kterou alej nabízí, umocňují majestátní duby, které ve stínu poskytují návštěvníkům příjemný azyl od letního slunce. Výška tohoto místa, 433 metrů nad mořem, dává také dobrý rozhled do okolní krajiny.

Turistické zajímavosti

Tato oblast není jen příjemnou zastávkou pro pěší turisty a cyklisty, ale také skýtá bohaté možnosti pro milovníky historie a přírody. V těsné blízkosti se nacházejí další přírodní památky a malebná místa Jihočeského kraje, což z Dubové aleje činí ideální výchozí bod pro delší výlety.

Botanický poklad

Dubové stromořadí na hrázi Nové řeky tvoří nejen estetický, ale i ekologický prvek. Duby tu rostou více než čtyři století a přežily mnoho generací lidské činnosti a klimatických změn. Jsou důležitým habitátem pro mnoho druhů ptáků a hmyzu, kteří tu nacházejí útočiště.

Reklama

Kultura a fotografie

Návštěvníci mohou také obdivovat působivou krásu Dubové aleje v různých ročních obdobích. Na jaře a v létě se alej zaskví zelenými korunami, zatímco podzimní listí vytváří nádhernou paletu barev. Zimní měsíce zase dodávají krajině klid a romantický nádech.

Fotografie z různých období zachycují tuto proměnlivou krásu, jak dokládají snímky v galerii fotek místních i návštěvníků.

Kdo by měl Dubovou alej navštívit

Alejí prochází mnoho turistických stezek a cyklostezek, takže je dostupná pro turisty jakéhokoliv věku. Rodiny s dětmi, milovníci přírody, cyklisté i fotografové najdou v této lokalitě mnoho inspirace a relaxace. Neotřelá kombinace přírody a historie činí z této dubové aleje jedinečné místo, které by nemělo uniknout vaší pozornosti při návštěvě jihočeského kraje.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu