Čeňkova pila

Čeňkova pila je skrytým klenotem Plzeňského kraje v okrese Klatovy. Leží na území města Rejštejn, v malebném prostředí Šumavy. Tato technická památka zaujme nejen svou historickou hodnotou, ale také jedinečnou přírodní scenérií, kterou poskytuje soutok řek Vydry a Křemelné, tvořící řeku Otavu.

Reklama

Historie a význam

Původní vodní pila, podle které místo získalo své jméno, byla vybudována na konci 19. století podnikatelem Čeňkem Bubeníčkem. Výjimečná poloha pily umožňovala efektivní využití vodní energie řeky Vydry. Za dob svého provozu pila sloužila nejen ke zpracování dřeva, ale také jako významný industriální uzel regionu. Dnes je pila nefunkční, ale budovy a zachovalé strojní vybavení poskytují návštěvníkům fascinující pohled do minulosti.

Technická památka

Čeňkova pila se oficiálně řadí mezi technické památky České republiky. Odráží industriální éru Šumavy a její důležitost v historii českého dřevozpracujícího průmyslu. V interiéru najdete starobylé generátory elektrické energie, které kdysi poháněly stroje pily. Tyto generátory jsou svědectvím technických inovací té doby.

Turistické zajímavosti

Kromě samotné pily a jejího mechanismu nabízí Čeňkova pila celou řadu dalších turistických atrakcí. Nejoblíbenější je procházka podél řeky Vydry, která je lemována krásnými skalními útvary a hustými lesy. Blízkost Šumavy také přitahuje milovníky přírody a turistických stezek, které poskytují různé úrovně náročnosti.

Aktivity v okolí

Čeňkova pila je ideálním výchozím bodem pro splouvání řeky Otavy, což je oblíbená aktivita mezi vodáky. Mnoho návštěvníků začíná svou cestu právě zde, kde voda řeky Vydry dostává klidnější proud. Kromě vodáckých aktivit lze v okolí najít také mnoho tras pro cyklisty a pěší turisty.

Reklama

Návštěva a ubytování

Oblast Čeňkovy pily je snadno dostupná autem a má vyhrazená parkoviště pro návštěvníky. Blízké město Rejštejn nabízí různé možnosti ubytování, od malých penzionů až po větší hotely. Pro ty, kteří hledají autentický zážitek, je možné se ubytovat i v tradičních chalupách v blízkém okolí.

Navštívit Čeňkovu pilu znamená nejen obdivovat historickou techniku, ale také se ponořit do úchvatné šumavské přírody a užít si celou řadu outdoorových aktivit.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu