Blaník

V okolí Velkého Blaníku se kdysi nacházelo keltské oppidum, dnes tu můžete vystoupat na 29 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu, odkud je velmi pěkný výhled do oblasti Vlašimské pahorkatiny, Táborska a Pelhřimovska.

Reklama

Historie a legendy

Blaník je výrazným krajinným prvkem Středočeského kraje, známý hlavně díky legendě o blanických rytířích. Legenda praví, že v nitru hory spí svatováclavské vojsko, které se jednou probudí, aby pomohlo českému národu v čase největší nouze. Při výletu na Velký Blaník můžete překročit staré základy keltského oppida, které zde vzniklo již v mladší době železné.

Rozhledna na Velkém Blaníku

Hlavním lákadlem vrcholu Velkého Blaníku je dřevěná rozhledna, která dosahuje výšky 29 metrů. Ze svého vrcholu nabízí návštěvníkům překrásné výhledy na okolní krajinu. Při dobré viditelnosti lze spatřit nejen blízkou Vlašimskou pahorkatinu, ale i vzdálenější oblasti, jako jsou Táborsko a Pelhřimovsko.

Přírodní krásy a turistické stezky

Okolí Blaníku je ideální pro milovníky přírody a turistiky. Hora se nachází v pohoří Česká Sibiř, které nabízí rozmanité trasy pro pěší turisty i cyklisty. V obci Louňovice pod Blaníkem, která leží na úpatí hory, najdete výchozí body pro různé turistické stezky.

Výška Velkého Blaníku: 634 metrů nad mořem, což z něj činí impozantní dominantu regionu. Samotný výstup na vrchol je dobře značený a vhodný i pro rodiny s dětmi.

Reklama

Kulturní a technické zajímavosti

V blízkosti Blaníku se nacházejí i další zajímavosti, které stojí za návštěvu. V Louňovicích pod Blaníkem můžete navštívit barokní zámek s bohatou historií. Pro technické nadšence je tu také možnost prohlédnout si různé typy rozhleden a větrných mlýnů rozmístěných po okolí.

  • Typ místa: Hora, kopec
  • Lokalita: Středočeský kraj, okres Benešov
  • Nejbližší město: Louňovice pod Blaníkem

Blaník je nejen významným přírodním úkazem, ale i místem opředeným legendami a historií, což z něj činí ideální destinaci pro jednodenní výlety i delší pobyty v okolní přírodě.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu