Baťův kanál

Baťův kanál je významnou technickou památkou s dlouhou a poutavou historií. Tato umělá vodní cesta, známá také jako Průplav Otrokovice-Rohatec, byla vybudována mezi lety 1934 a 1938. Její původní délka činí 52 kilometrů a prochází skrz Jihomoravský kraj, zejména v okrese Hodonín. Tato oblast je bohatá na turistické zajímavosti, přičemž Baťův kanál je jednou z nejvýznamnějších památek regionu.

Reklama

Historický vývoj

Baťův kanál byl původně navržen pro přepravu lignitu z dolů na Hodonínsku do elektráren a továren v Otrokovicích. Jeho výstavba byla důležitým projektem ve své době, částečně financovaným samotným Tomášem Baťou. Po svém vzniku v roce 1938 sloužil kanál k dopravě až do roku 1961, kdy byl provoz zastaven. V letech 1961 až 1995 byl kanál nečinný, nicméně díky rozsáhlým rekonstrukčním pracím byl opět uveden do provozu.

Současné využití

Dnes je Baťův kanál nejen významnou technickou památkou, ale také oblíbeným turistickým cílem. Nabízí mnohé aktivity, které lákají návštěvníky z celé republiky i ze zahraničí.

  • Plavby na lodích: Turistické plavby umožňují návštěvníkům vychutnat si krásy okolní krajiny přímo z vody. Existuje několik půjčoven lodí a lodní přeprava je organizována přes sezónu.
  • Cyklistické trasy: Podél kanálu vede cyklostezka, která je ideální pro výlety na kolech. Stezka nabízí úžasné výhledy na přírodu a historická místa v okolí.
  • Pěší turistika: Okolí kanálu je skvělé i pro pěší turistiku. S množstvím mostů, jezů a historických staveb na trase je stále co objevovat.

Architektonické zajímavosti

Baťův kanál je také významný svou architekturou. Kromě samotných vodních cest jsou zde zachovány historické stavby, které mapují technické řešení této významné stavby. Mnohé z těchto staveb, jako například staré čerpací stanice, jezera a mosty, jsou stále funkční a přístupné veřejnosti.

Okolní atrakce

Návštěva Baťova kanálu může být skvělým výchozím bodem pro objevování dalších zajímavostí v Jihomoravském kraji. Nedaleko se nachází město Veselí nad Moravou, které je také bohaté na turistické atrakce, včetně parků, muzeí a historických budov.

Reklama

Baťův kanál je proto skvělým místem pro všechny, kteří hledají kombinaci historických a technických zajímavostí s možností aktivního odpočinku v přírodě.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu