Park Krásný Dvůr: Obdivujte nejstarší anglický park u nás

Park Krásný Dvůr
Foto: Czeva / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Park, v jehož srdci stojí zámek Krásný Dvůr, je unikátní. Čím, kdy a jak vznikl? Pojďte se s námi s blížícím se létem vydat na romantickou procházku krajinou. Pokud si návštěvu zámku naplánujete, rozhodně byste měli stejný díl pozornosti věnovat zdejšímu parku. Vyčistíte si zde hlavu od všedních starostí.

Reklama

Oáza pro odpočinek i zábavu

Šlechta si době renesance staví nádherné zámky, ke kterým náleží i překrásné parky. Spousta českých zámků se jimi pyšní. Nechat přírodu přijít až k domu, připomenout si momenty z cest, vytvořit si klidnou oázu pro odpočinek i zábavu, ohromovat hosty, tak pestrá je škála důvodů, proč si bohatí budovali tyto parky. Integrují do nich různé altánky a pavilonky s puncem antiky nebo orientu, ve kterých rádi tráví svoje chvíle. Pozadu nezůstávají ani čeští šlechtici.

Francouzská koncepce

Nejprve jde o francouzské zahrady, které sázejí na široký rozhled a perspektivu. Typické jsou členité a komplikované ornamenty vytvořené z rostlin a keřů, které ovšem samozřejmě musí udržovat a zastřihovat armáda zahradníků. Nechybí ani sochy, fontány a další zkrášlující prvky. Zkrátka tomuhle řešení zahrad vévodí dokonalý řád a pravidelnost. Někdo je z toho nadšený, jsou ale samozřejmě i lidé, kteří dávají přednost přirozenější podobě přírody kolem sebe.

Anglické řešení

V Anglii se potom zrodí úplně jiná koncepce zahrad, a to zahrady anglické. Jednou z příčin je zřejmě i nevlídné počasí na britských ostrovech, konkrétně typické tamější mlhy. Když se jejich chuchvalce převalují po krajině, z perspektivy a rozhledu francouzských zahrad nezbude zhola nic. Nemůžete si tady užít pohledy plné dokonalých geometrických útvarů z keřů a květin prostě proto, že hustá mlha tu má navrch.

Když má počasí navrch

Počasí estetický efekt úplně přebije, a tak je zapotřebí jít na to trochu jinak. Zelenou proto v Anglii dostává styl, kdy přírodě z velké části necháváte volné ruce a její síla poté vynikne i v mlhavém počasí. Anglické parky proto trochu budí na první pohled dojem, že do nich lidská ruka ani pořádně nezasahovala, což je ale velký omyl. Všechno je zde pochopitelně promyšleno, nic není nahodilé, i když to tak zpočátku vypadá. Nadvládu nad anglickým parkem nepřebírá geometrie, ale naopak přirozenost.

Reklama

Park Krásný Dvůr láká romantiky

Anglický park, první svého druhu u nás nechává vybudovat Jan Rudolf Černín v letech 1783–1793. S krajinářskou koncepcí anglických parků se setkal na svých cestách a okouzlila ho natolik, že se rozhodl, že si alespoň kousek takové romantiky musí přenést i sobě domů. Proto se v osvícenských dobách pustil do budování úplné novinky a v oblasti anglických parků se v Čechách stal první vlaštovkou a průkopníkem. Podařilo se mu opravdu originální dílo, které můžete v plné kráse obdivovat dodnes. Krásný Dvůr láká, abyste se vydali do lůna přírody.

Park Krásný Dvůr si nenechte ujít

Park zámku Krásný Dvůr obsahuje řadu unikátních staveb. V letech 1784–1786 zde Černín nechal vystavět zahradní pavilonek ve stylu francouzského krále Ludvíka XVI. Jde o kopii stavby Belveder ve francouzském Versailles. Na jiném místě parku můžete obdivovat novogotickou rozhlednu, jinde zase antický chrámek vybudovaný včetně iónských sloupů v období let 1783-1786. Do parku můžete i sami, ale lepší je domluvit si prohlídku s průvodcem, který vám bude poutavě vyprávět o historii jednotlivých staveb.

Reklama

Zdroj: https://www.zamek-krasnydvur.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy/5912-zamecky-park-zakladni-okruh, https://krasnydvur.cz/

Reklama
Zavřít reklamu