Zubštejn

Mimořádně rozsáhlý hrad Zubštejn se řadí svou rozlohou 1,7 ha mezi největší hradní objekty v České republice. Tento hrad patřil k nejvýznamnějším sídlům mocného rodu pánů z Pernštejna a dodnes impozantní zříceniny Zubštejna se tyčí na protáhlém vrcholu, přibližně 1 km nad obcí Pivonice v okrese Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina. Díky své poloze na vrcholu ve výšce 682 metrů nad mořem nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy na okolní krajinu.

Reklama

Historie hradu

Zubštejn, původně známý jako Lapis nebo Zubrštejn, byl založen ve 13. století jako strategická pevnost na ochranu významných obchodních cest. Hrad prošel během své existence několika přestavbami a stal se důležitým střediskem regionu. V době největšího rozkvětu, během 15. a 16. století, byl hrad honosným sídlem pánů z Pernštejna, kteří přidali několik gotických a renesančních prvků, čímž zvýšili jeho obrannou i estetickou hodnotu.

Architektura a areál

Zubštejn je typickým příkladem středověkého hradu s dobře zachovalými hradbami a několika věžemi. Nejvýraznějším prvkem je hradní jádro s mohutnou věží, která sloužila jako poslední útočiště obránců hradu. V areálu hradu se nachází také zbytky obytných budov, kaple a hospodářských objektů, které dokládají pestrý život na hradě v jeho rozkvětu. Návštěvníci mohou prozkoumat různé části hradu a představit si, jakým způsobem hradní pánové a jejich služebníci žili a pracovali.

Přírodní zajímavosti a turistické trasy

Kromě samotné zříceniny nabízí hrad Zubštejn i krásné přírodní scenérie. Oblast kolem hradu je bohatá na různé druhy fauny a flóry, což ji činí ideálním místem pro milovníky přírody. Turisté mohou využít několik značených tras, které vedou přes lesy a louky Českomoravské vrchoviny. Tyto trasy nabízejí nejen možnost sportovního vyžití, ale také příležitost vychutnat si klid a krásu přírody.

Doporučené aktivity pro návštěvníky

Navštívit Zubštejn můžete jak pěšky, tak na kole. Především cyklisté ocení malebné stezky vedoucí přes Českomoravskou vrchovinu. V okolí hradu jsou také ideální podmínky pro pikniky a rodinné výlety. Na jaře a v létě se zde konají různé kulturní akce a historické festivaly, které návštěvníkům přiblíží život ve středověku. Pro ty, kteří hledají klid a meditaci, jsou ideálními obdobími podzim a zima, kdy je oblast méně frekventovaná a příroda se stává poklidnou oázou.

Reklama

Zubštejn je tedy místem, kde se prolíná bohatá historie, impozantní architektura a nádherná příroda, ať už plánujete strávit den plný průzkumu nebo se jen zasnít při pohledu na fascinující výhledy do krajiny.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu