Zřícenina na kopci Vysoká

Zřícenina paulánského kláštera a barokní kaple sv. Jana Křtitele se nachází na kopci Vysoká, nejvyšším bodě středního Polabí, asi 7 kilometrů západně od Kutné Hory ve Středočeském kraji. Toto místo je ideálním cílem pro milovníky historie i přírody, neboť nabízí nádherné panoramatické výhledy na okolní krajinu.

Reklama

Historická hodnota

Historie zříceniny je úzce spjata s působením řádu paulánů, kteří zde založili klášter v polovině 17. století. Barokní kaple sv. Jana Křtitele byla přistavěna několik desetiletí poté. Bohužel, klášter byl postupně opuštěn a během 19. století zcela zchátral. Dnes se zde nachází zbytky zdí a základů, které poskytují fascinující pohled do minulosti.

Poloha a přístup

Kopci Vysoká se rozprostírá na Českomoravské vrchovině a tyčí se do výšky 477 metrů nad mořem. Jeho strategická poloha nabízí neopakovatelné výhledy, přičemž za dobrého počasí můžete vidět až k horám Krkonoš. Dostanete se sem pohodlně autem z Kutné Hory, cesta trvá přibližně 15 minut. Pro turisty jsou zde vyznačené pěší stezky, které spojují zříceninu s okolními vesnicemi.

Příroda a rekreace

Okolí kopce Vysoká je známé svou bohatou florou a faunou. Během jarních a letních měsíců zde kvete množství vzácných rostlin, což toto místo činí atraktivní i pro botaniky. Místní lesy poskytují příjemný stín a jsou ideální pro pikniky nebo odpočinek po náročnější túře.

Praktické tipy pro návštěvníky

Pokud se chystáte na výlet na zříceninu na kopci Vysoká, doporučuje se pohodlná turistická obuv, protože terén může být místy náročný. Vezměte si s sebou dostatek vody, zejména během horkých letních dnů. Na místě není žádná stálá občerstvovací stanice, proto je dobré mít svačinu s sebou.

Reklama

Místo je ideální pro rodinné výlety, školní exkurze nebo jednodenní vycházky s přáteli. Díky své historické hodnotě a úchvatné přírodě představuje zřícenina na kopci Vysoká jedno z nejzajímavějších turistických míst v regionu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu