Zřícenina hradu Melice

Zřícenina hradu Melice se nachází mezi obcemi Drysice a Pustiměř nedaleko města Vyškov v Jihomoravském kraji. Tento historický památník, který je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka, láká milovníky historie i přírody svou unikátní atmosférou a bohatou historií. Se svou nadmořskou výškou 327 metrů se hrad majestátně tyčí nad okolní krajinou, která je součástí Drahanské vrchoviny.

Reklama

Historický význam

Hrad Melice byl pravděpodobně postaven v 13. století a během svého působení hrál důležitou roli jako obranná tvrz v regionu. Melice postupně měnily majitele a byly svědky různých historických událostí. V 16. století byl hrad opuštěn a postupně se proměnil v ruinu. Dnes na jeho původní slávu upomínají především zbytky hradeb a několik kamenných konstrukcí.

Architektonické prvky

Při návštěvě zříceniny si můžete všimnout pozůstatků starých hradeb, jež kdysi chránily území hradu. Významný je také částečně dochovaný příkop, který obklopuje celý areál hradu. V okolí hradu byly nalezeny středověké kachle z kachlových kamen, které dnes můžete spatřit v muzeu ve Vyškově. Tyto fragmenty svědčí o bohaté architektonické výbavě původní stavby.

Turistické atrakce v okolí

Okolní krajina Drahanské vrchoviny nabízí nejen krásné výhledy, ale také mnoho turistických a cykloturistických tras. Nedaleko Melic můžete navštívit další zajímavá místa, jako je například město Vyškov se svým historickým centrem a muzeem, kde jsou vystaveny také exponáty z hradu Melice. Poblíž se nachází i vojenský újezd Březina, kde můžete pozorovat fascinující krajinné scenérie.

Praktické informace

Zřícenina hradu Melice je volně přístupná a není zde žádné vstupné, což z tohoto místa činí ideální cíl pro rodinný výlet nebo individuální poznávání. Přístup k hradu je poměrně jednoduchý, lze sem dojet jak pěšky, tak na kole. Doporučuje se navštívit místo za suchého počasí, protože některé stezky mohou být za deště hůře schůdné.

Reklama

Za svůj výlet budete odměněni nejen pohledem na historickou památku, ale také klidem a krásou přírody, která toto místo obklopuje. Ať už jste milovníkem historie, architektury nebo přírody, zřícenina hradu Melice vás rozhodně nezklame.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu