Zřícenina hradu Holoubek

Zřícenina hradu Holoubek nedaleko obce Chroustov stojí na jednom z břehů Dalešické přehrady. Ta jej téměř ze tří stran obklopuje vodní masou. Zřícenina je přístupná cyklostezkou č. 5107, nebo po červené turisticky značené cestě.

Reklama

Historie hradu

Hrad Holoubek, stojící v malebném kraji Vysočina, vznikl ve 14. století. Byl postaven na strategickém místě s výhledem na Dalešickou přehradu, což tehdejším obyvatelům umožňovalo chránit se před nepřáteli přibližujícími se po vodní cestě. I když hrad byl v plné slávě jen několik staletí, dnes z něj zbyly pouze zříceniny, které však stále dýchají svou původní majestátností.

Architektura a účel

Holoubek je typickým představitelem středověkých hradišť. Stavba byla postavena z místního kamene a její zdi byly impozantní svoji tloušťkou i výškou. Nejvýraznější částí hradu byla obvodová hradební zeď a velká věž, která měla obrannou funkci. Dnes si můžete udělat představu o tehdejší mohutnosti hradu při pohledu na pozůstatky základů a některé dochované části zdí.

Turistika a přístupnost

Oblast zříceniny je dostupná jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty. Zvolíte-li cyklostezku č. 5107, můžete si užít okouzlující výhledy na Dalešickou přehradu a její okolí. Pro pěší turisty je příjemnou výzvou červeně značená cesta, která vás provede nejen malebnou krajinou, ale i úseky lesa a strmými cestami.

Tato lokalita je ideálním místem pro celodenní výlet. Výhodou je, že oblast je bezplatně přístupná veřejnosti a nenuceně spojuje příjemnou procházku s historií.

Reklama

Zajímavosti a aktivity v okolí

V blízkosti hradu Holoubek najdete turistické zajímavosti Dalešické přehrady, která nabízí široké možnosti rekreačních aktivit. Milovníci vody si přijdou na své při koupání, rybaření nebo plavbě na lodích. Okolní lesy jsou ideální pro houbaření a relaxační procházky.

Kromě přírodních krás Vysočiny stojí za návštěvu i nedaleké město Třebíč, známé svým historickým centrem a památkami zapsanými na seznamu UNESCO.

Kulturní a historické dědictví

Zřícenina hradu Holoubek je cenným pozůstatkem středověké minulosti České republiky. Region Vysočina, kam hrad patří, je bohatý na kulturní a historické památky, které společně vytváří obraz bohaté historie této části země. Hrad Holoubek je jedinečnou příležitostí, jak se dotknout kousku minulosti a představit si život na tomto místě před staletími.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu