Zřícenina hradu Gutštejn

Zřícenina hradu Gutštejn patří k nejzajímavějším hradním zříceninám západních Čech. Vypíná se nad potokem Hadovka v členitém kopcovitém terénu nedaleko od Konstantinových Lázní. Od roku 1958 je hrad Gutštejn kulturní památkou České republiky.

Reklama

Historie a architektura

Hrad Gutštejn byl založen ve 13. století, pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století, a sloužil jako sídlo mocného rodu Gutštejnů. Jeho poloha v Plzeňské pahorkatině, na výšce 429 metrů nad mořem, poskytovala strategickou výhodu a kontrolu nad okolním krajem. Stavbu tvořil především honosný palác, který obklopovaly mohutné hradby a věž.

Zřícenina dnes

Dnes se návštěvníci mohou projít mezi zbytky hradu, které zahrnují části opevnění a věže. Z dochovaného zdiva je patrná pečlivá kamenná práce tehdejších stavitelů. Atmosféru místa dokresluje tichý a klidný lesní okolí, které hradu přidává na tajemnosti.

Turistika a zajímavosti

Navštívit zříceninu hradu Gutštejn mohou turisté během celého roku. Okolní lesy a kopcovitý terén jsou ideální pro pěší túry a romantické vycházky. Z hradního návrší se otvírá krásný výhled na plzeňskou krajinu, plnou zelených lesů a polovelkých potoků.

Jak se sem dostat

Ke zříceninám vede několik turistických tras. Nejbližší městečko Konstantinovy Lázně je vzdálené jen několik kilometrů a je dobře dostupné silniční dopravou. Z Konstantinových Lázní mohou návštěvníci pokračovat po značených turistických cestách. Přístup k hradu je označen informačními tabulemi, které poskytují jak historické, tak praktické informace.

Reklama

Tipy na výlet

V okolí hradu Gutštejn najdete mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě. Mezi nejoblíbenější patří lázeňské městečko Konstantinovy Lázně, které nabízí relaxaci v termálních pramenech a wellness centrech. Pro milovníky přírody jsou tu stezky vedoucí k přírodní rezervaci Hadovka, kde mohou obdivovat rozmanitost místní fauny a flóry.

Hrad Gutštejn představuje neopakovatelný kousek české historie, který stojí za to navštívit. Kombinace historických ruin a krásného přírodního okolí činí z tohoto místa nezapomenutelný zážitek.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu