Zřícenina hradu Dražice

Zřícenina hradu Dražice se majestátně tyčí nad řekou Jizerou na skalním ostrohu nedaleko obce Dražice v okrese Mladá Boleslav ve Středočeském kraji. Tento historický klenot je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka České republiky. Hrad byl původně vystavěn na přelomu 13. a 14. století a sloužil jako sídlo mocného šlechtického rodu.

Reklama

Poloha a přístup

Zřícenina se nachází v nadmořské výšce 222 metrů a nabízí návštěvníkům úchvatný výhled na okolní krajinu a řeku Jizeru. Přístup ke zřícenině je poměrně snadný, a to jak pro pěší turisty, tak pro cyklisty, kteří si mohou vychutnat krásnou přírodu okolních lesů a luk.

Historie a význam

Hrad Dražice byl významným sídlem a během staletí prošel několika významnými přestavbami. V době svého největšího rozkvětu sloužil jako strategický bod obrany a centrum správy pro okolní oblast. Bohužel, zásluhou časového zubu a četných válečných konfliktů se hrad do dnešních dnů dochoval pouze jako zřícenina. Nicméně, i přesto, že z hradu zbylo jen několik zbytků zdiva, je možné si představit jeho původní velkolepost.

Architektonické prvky

Přestože je dnes hrad v ruinách, stále zde nalezneme pozoruhodné architektonické prvky. Mezi nimi jsou zejména dochované zbytky zdí a základů věže, které poskytují náhled do stavebních technik středověké doby. Zvláště zajímavé jsou kamenné portály a okna, které nesou stopy gotického stylu.

Co zažijete při návštěvě

Návštěva zříceniny hradu Dražice nabízí především klidný odpočinek v nádherném přírodním prostředí. Pro milovníky historie je to ideální místo k objevování minulosti a pro rodiny s dětmi nabízí bezpečné prostředí k prozkoumání. Kromě toho najdete v okolí několik turistických stezek, které vás provedou malebnou krajinou.

Reklama

Nezapomeňte také navštívit nedalekou obec Dražice, která sama o sobě nabízí několik zajímavých míst a zařízení, kde si můžete vychutnat místní speciality nebo se dozvědět více o historii regionu.

Vzhledem ke své strategické poloze a historickému významu je zřícenina hradu Dražice ideálním místem pro každého, kdo touží po dobrodružství a chce se ponořit do kouzla středověku.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu