Žižkovský vysílač (Televizní vysílač Praha-Žižkov)

Žižkovský televizní vysílač, který je nejvyšší rozhlednou v České republice, dominuje panoramatu hlavního města Prahy svou ohromující výškou 216 metrů. Postaven v letech 1985 až 1992 podle projektu architekta Václava Aulického společně se statiky Jiřím Kozákem a Alexem Bémem, tento monument se stal významným technickým počinem své doby. Stavbu realizovaly Inženýrské a průmyslové stavby Ostrava a při realizaci bylo aplikováno několik patentovaných technologií, díky čemuž je vysílač považován za technologický zázrak.

Reklama

Architektura a technické provedení

Vysílač je ikonickou technickou stavbou, která zaujme nejen svou výškou, ale i konstrukčním řešením. V jeho designu lze poznat futuristické prvky, které byly ve své době avantgardní. Stojí na třech devadesáti metrových pilířích, z nichž každý obsahuje výtahovou šachtu a další technická zařízení. Díky tomu poskytuje výjimečnou stabilitu a odolnost proti místním povětrnostním vlivům.

Unikátní rozhled a výhledy

Z observatoře Žižkovského vysílače se naskýtá nepřekonatelný pohled na celou Prahu i její okolí. Za jasného počasí lze spatřit dokonce i vrcholy vzdálených hor. Rozhledna je tak ideálním místem pro turisty, fotografy i milovníky panoramatických výhledů.

Umělecká integrace a zábavné prvky

V roce 2000 byly na vysílač umístěny sochy miminek od kontroverzního českého umělce Davida Černého. Tyto plastiky, známé jako “Mimina”, lezoucí po konstrukci vysílače, dodávají stavbě nezaměnitelný charakter a přitahují zrak návštěvníků z celého světa.

Moderní zázemí a služby

Vysílač není jen technickou a architektonickou lahůdkou, ale nabízí i moderní zázemí pro návštěvníky. Ve vyšších patrech se nalézá restaurace s útulným barem, kde si mohou návštěvníci vychutnat jídlo a pití při nevšedním výhledu na Prahu. Pro milovníky relaxace je k dispozici designový hotel s luxusně vybavenými pokoji.

Reklama

Snadná dostupnost

Z centra Prahy je vysílač velmi dobře dostupný pomocí veřejné dopravy. Nejjednodušší cesta vede metrem na stanici Jiřího z Poděbrad, odkud je to pěšky jen pár minut. Navíc je kolem vysílače dostatek parkovacích míst pro ty, kteří preferují dopravu autem.

Žižkovský televizní vysílač je bezpochyby jedním z nejzajímavějších míst, které Praha nabízí. Jeho impozantní výška, výhledy, moderní vybavení a umělecké prvky přitahují turisty, kteří hledají nejen krásu, ale také výjimečné zážitky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu