Zámek Žihobce, útočiště vrápenců malých v Pošumaví

Zámek Žihobce, kdysi středověká tvrz poblíž malebných Kašperských Hor, dnes láká návštěvníky nejen svou bohatou historií, ale také unikátním spojením s přírodou. Tento pozoruhodný objekt, nacházející se v Plzeňském kraji, prošel několika architektonickými proměnami a z původní tvrze se postupně stal renesančním a nakonec barokním zámkem. Příběhy šlechtických rodů, které se na zámku během staletí vystřídaly, tvoří nedílnou součást jeho bohaté historie.

Reklama

Historie a architektura

Zámek Žihobce byl postaven na základech středověké tvrze, která sloužila jako strategický bod pro obranu a správu okolních zemí. Renesanční přestavba, k níž došlo v 16. století, přinesla do architektury zámku prvky charakteristické pro tehdejší stylové trendy. Nejvýznamnější proměnou však prošel v 18. století, kdy byl barokně přestavěn. Dnešní podoba zámku zůstává věrnou ukázkou barokní elegance.

Přírodní útočiště – Vrápenci malí

Jedním z nejzajímavějších aspektů zámku Žihobce je jeho role jako útočiště pro vrápence malého, druh netopýrů z čeledi vrápencovitých. Letní kolonie těchto vzácných letounů našla ideální podmínky v půdních prostorách zámku, kde jsou chráněni před predátory a nepříznivými klimatickými podmínkami. Vrápenci malí jsou zvláště ceněni pro svou schopnost regulovat populaci hmyzu a přispívají tak k ekologické rovnováze celého regionu.

Turistické zajímavosti v okolí

Zámek Žihobce je oblíbenou turistickou destinací nejen pro milovníky historie a architektury, ale i pro příznivce přírody. Blízkost národního parku Šumava a dalších přírodních rezervací zajišťuje návštěvníkům bohaté možnosti pro pěší túry a krásné výhledy. Historická města Kašperské Hory a Sušice, dostupná v krátké dojezdové vzdálenosti, nabízejí další kulturní památky a tradiční českou pohostinnost.

Praktické informace pro návštěvníky

Zámek Žihobce je přístupný veřejnosti během turistické sezóny, kdy probíhají komentované prohlídky. Tyto prohlídky detailně seznamují návštěvníky s historií zámku, architektonickými skvosty a životem šlechtických rodů, které zde pobývaly. Doporučuje se předem ověřit časy prohlídek a případné speciální akce, které mohou obohatit zážitek z návštěvy.

Reklama

Zámek Žihobce tak představuje fascinující spojení historie, kultury a přírody. Je ideálním výchozím bodem pro objevování krás Pošumaví a skvělým místem pro odpočinek v srdci české krajiny.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu