Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou na Vysočině je skvostem tohoto kraje a láká návštěvníky svou bohatou historií a krásnou architekturou. Původně cisterciácký klášter, založený ve 13. století, byl přeměněn na zámek v 18. století díky rodině Kinských. Zámek se nachází v malebné oblasti Českomoravské vrchoviny, a to v nadmořské výšce 580 metrů.

Reklama

Historie a architektura

Zámek zopakuje svou bohatou minulost skrz různé historické epochy a zásluhy významných rodin. Klášter byl zrušen během sekularizace v 18. století, kdy jej získali Kinských a přeměnili na zámek. Architektonický styl zámku odráží barokní vlivy, což je dobře patrné na bohatě zdobených fasádách a interiérech.

Co zámek nabízí

Mezi hlavní atrakce patří:

  • Muzeum knihy – Rozsáhlá sbírka obsahující knižní unikáty od středověku po současnost.
  • Barokní galerie – Expozice zaměřená na barokní umění s důrazem na díla Jana Blažeje Santiniho-Aichela, který měl velký vliv na přeměnu kláštera.
  • Prohlídkové trasy – Návštěvník může prozkoumat různé trasy, které ukazují jak klášterní, tak zámeckou historii, včetně zachovalých klášterních chodeb a barokního kostela.

Okolí zámku

Zámek Žďár nad Sázavou je obklopen krásnou přírodou, a návštěvníci tak mohou spojit kulturní zážitek s procházkami v malebné krajině Českomoravské vrchoviny. Žďárské vrchy, které jsou nedaleko, nabízejí pestré turistické trasy a cyklostezky. Ve městě samotném se nachází i další významné památky, například slavná Zelená hora, která je zapsána na seznamu UNESCO díky svému unikátnímu poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého.

Lokalita a dostupnost

Nachází se v okrese Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, a je dobře dostupný jak autem, tak veřejnou dopravou. Blízkost měst a obcí poskytuje dostatek ubytovacích možností pro ty, kteří chtějí strávit více času objevováním této fascinující oblasti.

Reklama

Zámek Žďár nad Sázavou je ideálním výletním místem pro milovníky historie, architektury a přírody.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu