Zámek Zákupy

Státní zámek Zákupy se nachází v malebném městečku Zákupy, pouhých osm kilometrů od města Česká Lípa v Libereckém kraji. Tento renesanční skvost spravuje Národní památkový úřad a láká návštěvníky nejen svou unikátní architekturou, ale také bohatou historií.

Reklama

Historie a architektura

Zámek Zákupy byl původně středověkým hradem, který ve 16. století prošel výraznou renesanční přestavbou. Během následujících století byl několikrát přestavován a značné změny prodělal zejména během barokní éry. Velmi významným obdobím byl 19. století, kdy byl zámek sídlem císařské rodiny Habsburků, což je období, které zanechalo v interiérech zámku bohaté a luxusní výzdoby.

Interiéry zámku

Návštěvníci mohou procházet nádhernými sály a místnostmi, které jsou vyzdobeny původním nábytkem, gobeliny a uměleckými předměty. Zvláštní pozornost si zaslouží zlatý sál, který je vyzdoben freskami a ozdobnými omítkami. Nechybí zde ani impozantní knihovna, která skrývá množství vzácných svazků.

Zámecký park

Okolo zámku se rozprostírá rozsáhlý zámecký park, který je ideálním místem pro odpočinek a procházky. Park byl upraven v anglickém stylu a zahrnuje romantické vodní plochy, altány a fontány. Na své si zde přijdou i milovníci fauny, protože součástí parku je také malý zámecký zvěřinec, kde je možné vidět různé druhy zvířat.

Turistické zajímavosti

Zámek Zákupy je oblíbeným turistickým cílem nejen díky své historii, ale i kulturním akcím, které se zde pravidelně konají. Patří mezi ně například noční prohlídky zámku, divadelní představení v historických kostýmech a koncerty vážné hudby. Pro rodiny s dětmi se zde pořádají interaktivní prohlídky, které vhodně kombinují zábavu s poznáváním historie.

Reklama

V okolí zámku můžete také navštívit mnoho dalších zajímavostí, jako jsou například zříceniny hradů, malebné vesničky a krásné přírodní scenérie, které Liberecký kraj nabízí. Hojně navštěvovaná je například nedaleká Česká Lípa se svými historickými památkami a pestrým kulturním vyžitím.

Renesanční zámek Zákupy tak nabízí jedinečný mix historie, kultury a přírody, který osloví návštěvníky všech věkových kategorií. Při návštěvě tohoto kouzelného místa si rozhodně přijdou na své jak milovníci historie, tak příležitostní turisté hledající jedinečné zážitky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu