Zámek Vrchotovy Janovice

Zámek Vrchotovy Janovice je skvostem Středočeského kraje a nachází se v malebném okrese Benešov. Tento zámek, situovaný v krajině známé jako Česká Sibiř, láká návštěvníky nejen svou architekturou, ale i bohatou historií. Významným obdobím v historii zámku byla doba, kdy byl vlastněn baronkou Sidonií Nádhernou, což bylo před druhou světovou válkou. V tomto období se zámek stal centrem setkávání významných osobností z politických a kulturních kruhů.

Reklama

Historie a architektura

První zmínky o zámku Vrchotovy Janovice sahají do středověku, kdy na tomto místě stála pevnost. Postupem času prošla budova několika přestavbami, které jí propůjčily současný romantický vzhled. Okolí zámku je obklopeno rozsáhlým parkem, který nese prvky anglického krajinářského stylu.

Sidonie Nádherná a kulturní život

Baronka Sidonie Nádherná, poslední majitelka zámku, byla známou mecenáškou umění a podporovatelkou intelektuálních kruhů. Mezi její přátele a časté hosty v zámku patřili básníci, spisovatelé, ale i politici. Setkávali se zde například Karel Čapek nebo Rainer Maria Rilke. Tyto setkání zámku propůjčily neopakovatelnou atmosféru a dodaly mu punc významného centra kulturního dění té doby.

Park a zahrady

K zámku přiléhají zahrady, které jsou rozděleny na několik částí. Je zde formální zahrada s pravidelnými záhony a sochami, ale i volněji pojatá část parku, kde můžete najít rozlehlé louky a vodní prvky. Procházka parkem je v každém období roku kouzelným zážitkem, kdy návštěvníci mohou obdivovat kvetoucí rostliny a užívat si klidu a pohody v přírodě.

Muzeum a expozice

V současnosti zámek Vrchotovy Janovice funguje také jako muzeum, kde jsou k vidění expozice věnované historii rodu Nádherných a životě baronky Sidonie. Návštěvníci mohou nahlédnout do zrestaurovaných interiérů a prohlédnout si například původní nábytek, obrazy a osobní předměty posledních majitelů.

Reklama

Návštěvnické informace

Zámek Vrchotovy Janovice je snadno dostupný díky své poloze nedaleko hlavní dopravní trasy. Je otevřen pro veřejnost celoročně, s ohledem na sezónní otevírací hodiny, které doporučujeme zkontrolovat před návštěvou. Kromě prohlídek zámku a parku jsou zde pořádány také různé kulturní a společenské akce, které je možné navštívit.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu