Zámek Telč

Velkolepá telčská rezidence pánů z Hradce patří k nejkrásnějším ukázkám italské renesance na našem území. Rozsáhlý zámecký komplex s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenném městě (jednom z nejpůvabnějších v ČR) na Jihlavsku v kraji Vysočina; má mimořádnou architektonickou hodnotu a jeho velmi dobře zachovalé interiéry okouzlí jedinečnou výzdobou, dobovým zařízením a cennými sbírkami. Zámek je součástí historického jádra Telče, v r. 1992 prohlášeného za památku UNESCO.

Reklama

Architektonický skvost na Vysočině

Telč jsem zasazen do malebného prostředí Českomoravské vrchoviny a představuje jeden z nejpůsobivějších zámeckých komplexů v České republice. Zámek byl významně přestaven v 16. století Zachariášem z Hradce, který zde aplikoval italský renesanční styl, čímž vznikl architektonický skvost plný vzácných detailů a bohaté umělecké výzdoby.

Interiéry plné historie

Uvnitř zámku návštěvníky zaujmou pečlivě udržované renesanční interiéry. Patří sem například Rytířský sál, Zlatý sál, Modrý salón a mnoho dalších místností, z nichž každá vyzařuje svou specifickou atmosféru. Prohlídky vedené zkušenými průvodci odhalí nejen nádheru jednotlivých místností, ale i fascinující příběhy bývalých obyvatel zámku.

Při návštěvě nevynechejte

Návštěvníci zámku Telč by rozhodně neměli minout rozsáhlý zámecký park, který nabízí klidné útočiště a překrásné výhledy na zámecký areál. Park je nejen estetickým doplňkem zámku, ale i místem relaxace pro všechny generace.

  • Rytířský sál: Jeden z největších sálů zámku, známý svými precizně zdobenými stropy.
  • Zlatý sál: Unikátní místnost se zdobeným stropem, který je považován za jednu z nejvýznamnějších renesančních uměleckých děl ve střední Evropě.
  • Kaple Všech svatých: Malebná kaple s působivou výzdobou, která byla oblíbeným místem pro šlechtické svatby.
  • Zámecká filmová galerie: Expozice věnovaná natáčení filmů a pohádek, která se zde uskutečnilo. Výborným příkladem je pohádka „Pyšná princezna“.

Součást UNESCO

Zámek Telč je, spolu s celým historickým jádrem města, od roku 1992 součástí Světového dědictví UNESCO. Toto zařazení potvrzuje vysokou historickou a kulturní hodnotu nejen zámku samotného, ale i celého města Telč.

Reklama

Pro milovníky historie a architektury je návštěva zámku Telč nezapomenutelným zážitkem, který umožňuje návrat do dob dávno minulých a obdivovat krásy renesančního umění na Vysočině.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu