Zámek Ratibořice

Ratibořický zámek vznikl přestavbou původní středověké tvrze z roku 1388 a jako barokní sídlo italského typu byl v letech 1702-1708 vybudován pro knížete Lorenza Piccolominiho. Tento nádherný skvost nacházející se v Královéhradeckém kraji, přímo v okrese Náchod, se může pochlubit bohatou historickou minulostí a půvabem, který láká návštěvníky z celého světa.

Reklama

Historie a architektura zámku

V letech 1825-1826 nechala vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská přestavět zámek ve stylu pozdního středoevropského klasicismu a empíru. Tato výrazná postava měla nejen vliv na vzhled zámku, ale také na vznik přírodně krajinářského parku, který obklopuje památný objekt. Park s romantickými zákoutími a klikatými cestami je ideálním místem k procházkám.

Babiččino údolí

Ratibořický zámek je neodmyslitelně spjat s románem Boženy Němcové „Babička“. Díky této literární klasice se stal součástí naší i světové literatury. V okolním Babiččině údolí můžeme navštívit další slavná místa jako Staré bělidlo, Viktorčin splav a Ludrův mlýn. Tyto památky dokonale zachycují atmosféru a kulisy, ve kterých se odehrává příběh Babičky.

Interiéry zámku

Interiéry zámku Ratibořice nás přenesou do období 19. století, kdy vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská hostila významné osobnosti tehdejší doby. Návštěvníci mohou obdivovat nejen dobové nábytky a dekorace, ale také novější salony, které byly instalovány k připomenutí bohaté historie zámku. Prohlídky zámku jsou oblíbené u milovníků historie i rodin s dětmi.

Výchozí bod pro výlety

Zámek se nachází asi 2 km severně od České Skalice, což z něj činí ideální výchozí bod pro další výlety v chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Krajinou protéká řeka Úpa, jejíž romantická zákoutí můžete objevovat pěšky nebo na kole. Okolní příroda nabízí nejen tiché útočiště, ale také možnosti pro aktivní odpočinek a objevování.

Reklama

Zajímavosti

  • Vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská byla uvědomělou šlechtičnou, která se aktivně podílela na společenském životě a kulturním dění své doby.
  • Božena Němcová čerpala inspiraci pro své dílo Babička přímo z návštěv Ratibořic a okolí.
  • V zámku se nachází mimo jiné také knihovna, kterou využívala i vévodkyně ke studiu a vzdělávání.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu