Zámek Průhonice

Průhonický zámek, nacházející se nedaleko Prahy, patří mezi významné historické a přírodní památky Středočeského kraje a nabízí návštěvníkům nejen krásný pohled na zámek samotný, ale také možnost procházek v rozsáhlém parku.

Reklama

Historie a architektura

Průhonický zámek je výjimečnou ukázkou novorenesanční architektury, což dokládá jeho historický význam a kulturní památková ochrana. Samotný zámek prošel několika přestavbami, přičemž jedna z nejvýznamnějších proběhla na konci 19. století. Tuto rekonstrukci vedl hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, který měl zásadní vliv na konečný vzhled celého zámku.

Veřejně přístupné prostory

Interiéry zámku jsou bohatě zdobené a mnoho místností je přístupných veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout některé luxusní salony, které jsou vybaveny dobovým nábytkem a uměleckými díly. Vstupní hala zámku je pak zdobena nádherným dřevěným obkladem a historickými malbami, které zobrazují důležité chvíle z minulosti rodu Silva-Tarouca.

Průhonický park

Jedním z hlavních lákadel tohoto místa je bezpochyby jeho rozsáhlý park, který se rozkládá na ploše přibližně 240 hektarů. Tento anglický park byl založen hrabětem Silvou-Taroucou a nabízí návštěvníkům možnost vychutnat si procházky v malebné krajině.

Květinové zahrady:
Park je známý svými květinovými zahradami, které se pyšní různorodou flórou z celého světa. Návštěvníci zde mohou obdivovat rozmanité druhy rododendronů, azalek a růží, které se různě mění dle ročních období.

Reklama

Jezera a rybníky:
Park je také domovem několika jezírek a rybníků, které jsou propojeny malebnými mosty a potůčky. Tato vodní díla dodávají parku jedinečný ráz a vytvářejí ideální prostředí pro různé druhy ptactva, které zde mají svůj domov.

Oblíbené turistické trasy

Pro milovníky turistiky nabízí park několik značených tras, které vedou kolem nejzajímavějších míst v parku. Jednou z nejoblíbenějších tras je procházka k rokokovému altánu, který poskytuje nádherný výhled na celý park a okolí. Další trasa vede kolem historické zříceniny, která se nachází v jižní části parku.

Kulturní akce a aktivity

Průhonický zámek a park jsou také dějištěm mnoha kulturních akcí, od koncertů až po výstavy. Místní muzeum, které se nachází v zámku, nabízí pravidelné expozice věnované historii zámku a parku, stejně jako výstavy současného umění.

Vzdělávací programy:
Pro školy a rodiny s dětmi jsou připravovány různé vzdělávací programy, které kombinují zábavu s učením o historii, architektuře a přírodě. Tyto programy často zahrnují interaktivní aktivity, které děti i dospělé vtáhnou do historických událostí a příběhů spojených s tímto jedinečným místem.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu