Zámek Petrohrad

Zámek Petrohrad se řadí mezi významné architektonické památky v okrese Louny a nachází se v malebné oblasti Ústeckého kraje. Ačkoli je dnes veřejnosti nepřístupný – od roku 1952 zde sídlí psychiatrická léčebna – jeho exteriér stále přitahuje zvídavé pohledy kolemjdoucích. Okolní krajinu zkrášluje Plzeňská pahorkatina, což ještě více umocňuje historický a přírodní význam tohoto místa.

Reklama

Architektura a historie

Významnou roli hraje především barokní architektura, která se na zámku Petrohrad podepsala v mnoha směrech. Zámek byl vystavěn již v 17. století a jeho unikátní design kombinuje prvky ryzího baroka s pozdějšími renesančními úpravami. Pečlivé restaurace a dochování původních prvků dávají návštěvníkům možnost obdivovat detailní řemeslnictví, i když jen zvenčí. Historie zámku je úzce spjata s významnými českými a evropskými šlechtickými rody, jejichž příběhy jsou doslova vepsány do jeho zdí. Součástí zámku byla i rozlehlá zahrada s fontánami a sochami, která nyní tvoří tichý a klidný park kolem léčebny.

Současné využití

Od roku 1952 slouží zámek Petrohrad jako psychiatrická léčebna, což jeho veřejnou dostupnost značně omezuje. Přesto je možné zhlédnout jeho nádhernou fasádu a okouzlující exteriéry při procházce po okolí. Léčebna sama o sobě se stala významným zdravotnickým zařízením, kde se léčí pacienti s různými psychickými onemocněními. I přes omezený přístup pro turisty je zámek stále častým cílem fotografů a milovníků historie, kteří si mohou vychutnat atmosféru tohoto místa alespoň z dálky.

Okolí a přírodní krásy

Okolí zámku Petrohrad nabízí řadu přírodních krás a možností pro pěší turistiku. Plzeňská pahorkatina, která jej obklopuje, poskytuje malebné stezky a vyhlídky, odkud lze pozorovat nejen zámek samotný, ale i širší okolí. Klidná a tichá atmosféra této krajiny činí z této oblasti ideální místo pro relaxaci a odpočinek. Lesy plné zvěře a potoky křižující celou oblast dodávají krajině neopakovatelné kouzlo.

Přístup a dostupnost

Zámek se nachází v městečku Petrohrad, které je snadno přístupné jak autem, tak veřejnou dopravou. Hlavní silnice propojují Petrohrad s okolními městy a dále do větších center jako Louny a Ústí nad Labem. Ačkoliv je samotný zámek nepřístupný, město a jeho okolí nabízí dostatek dalších turistických zajímavostí a míst k prozkoumání.

Reklama

Zámek Petrohrad tedy, i když dnes nepřístupný pro veřejnost, stále plní významnou roli v krajině a historii Ústeckého kraje. Jeho architektonická hodnota a historický význam zaslouží pozornost a obdiv, který mohou turisté vyjádřit alespoň vzdáleným pohledem na tento barokní skvost.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu