Zámek Nelahozeves

Zámek Nelahozeves, nacházející se na břehu řeky Vltavy v okrese Mělník, je jednou z nejpůsobivějších pozdně renesančních staveb v České republice. Tento monumentální zámek, který je chráněn jako Kulturní památka České republiky, má bohatou historii sahající do 16. století, kdy byl založen rodinou Lobkowiczů. Současným majitelem zámku je William Lobkowicz.

Reklama

Architektura a historie

Zámek Nelahozeves se vyznačuje svou výjimečnou architekturou, která kombinuje prvky pozdně renesančního stylu s raně barokními detaily. Fasáda zámku je zdobena četnými sgrafiti, což jej odlišuje od jiných staveb v regionu. Interiéry zámku ukrývají mnoho cenných historických artefaktů a uměleckých děl, která jsou součástí slavné Lobkowiczké sbírky.

Lobkowiczká sbírka umění

Uvnitř zámku návštěvníci mohou obdivovat bohatou Lobkowiczkou sbírku umění, která obsahuje díla mistrů jako je Pieter Brueghel starší, Canaletto či Velázquez. Sbírka také zahrnuje vzácné hudební nástroje, rukopisy a množství dekorativního umění. Díky této sbírce je zámek nejen architektonickou, ale i kulturní perlou.

Prohlídky a akce

Zámek Nelahozeves je veřejnosti přístupný a nabízí širokou škálu prohlídkových tras, které návštěvníkům přibližují jak historické aspekty zámku, tak i příběhy rodiny Lobkowiczů. Kromě klasických prohlídek se na zámku pořádají různé kulturní akce, koncerty a výstavy, které přispívají k bohatému kulturnímu životu místa.

Okolí zámku

Při návštěvě zámku Nelahozeves je možné strávit příjemný čas i v jeho okolí. Malebná vesnička Nelahozeves nabízí další historické skvosty, jako je rodný dům světoznámého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Okolní příroda, protkaná turistickými stezkami, je ideální pro pěší či cyklistické výlety.

Reklama

Dostupnost

Zámek je snadno dostupný jak autem, tak i MHD, a nachází se pouze několik kilometrů severně od Prahy. Díky své poloze na břehu Vltavy je zámek oblíbeným cílem nejen pro milovníky historie a umění, ale i pro všechny, kdo chtějí zažít krásu české krajiny a architektury.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu