Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou, nacházející se na Třebíčsku v kraji Vysočina, se pyšní svou polohou na rulovém kopci na levém břehu řeky Oslavy. Tato architektonická perla patří mezi významné ukázky renesanční architektury na Moravě a tvoří výraznou dominantu města. Historie zámku sahá až do 16. století, kdy sloužil jako rezidence váženého rodu Žerotínů. V roce 1945 se stal letním sídlem prezidenta Edvarda Beneše, což jen podtrhuje jeho významnou roli v českých dějinách.

Reklama

Historie a architektura

Renesanční zámek prošel za staletí mnoha změnami a úpravami, které však vždy respektovaly jeho historický a estetický význam. Původní stavba byla postavena v 13. století a na konci 16. století byla přestavěna a rozšířena Janem ze Žerotína. Zámek se vyznačuje elegantními arkádami, nádhernou freskovou výzdobou a bohatě zdobenými interiéry.

Žerotínové a jejich vliv

Rod Žerotínů sehrál významnou úlohu nejen v historii zámku, ale i celého regionu. Jejich vliv není patrný pouze na architektonickém stylu zámku, ale také v kulturním dědictví, které za sebou zanechali. K nejzajímavějším části zámku patří knihovna, která dříve obsahovala více než 16 000 svazků vzácných knih a rukopisů.

Gobelíny a interiéry

Zámek Náměšť nad Oslavou je zvlášť proslulý svou kolekcí vzácných gobelínů. Tato sbírka patří mezi nejhodnotnější zámecké sbírky v České republice. Gobelíny zde vystavené jsou doslova uměleckými díly, které pocházejí z různých koutů Evropy a které zobrazují jak biblické, tak mytologické náměty. V interiérech zámku návštěvníci mohou obdivovat také historický nábytek, obrazy a dekorativní prvky, které ilustrují bohatou historii tohoto místa.

Současné využití

Dnes je zámek přístupný široké veřejnosti a nabízí nejen prohlídky interiérů, ale také tematické akce, výstavy a kulturní programy. Okolí zámku je vhodné pro procházky a klidné relaxační chvíle. Zahrady a park kolem zámku jsou pečlivě udržované a nabízejí krásný výhled na město Náměšť nad Oslavou.

Reklama

Pro milovníky historie a renesanční architektury je návštěva zámku Náměšť nad Oslavou nezapomenutelným zážitkem. Je to místo, které svojí atmosférou a historickým duchem okouzlí každého návštěvníka.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu