Zámek Mikulov

Zámek Mikulov
Foto: Pavel Kovář

Zámek Mikulov je jedním z nejvýznamnějších historických památek na jižní Moravě, tyčí se na Zámeckém vrchu v centru města. Jeho dějiny sahají až do 13. století, kdy byl postaven jako románský hrad. Později, ve 14. století, byl přestavěn na gotický hrad a v 16. a 17. století získal svou renesanční podobu. Po velkém požáru v roce 1719 byl zámek znovu přestavěn ve stylu baroka.

Reklama

Historie a Architektura

Původně chránil tento hrad strategicky důležitou cestu a postavení Mikulova jako významného hraničního města. V průběhu století se stal zámek místem srazů a významných politických jednání. Během napoleonských válek zde pobýval Napoleon Bonaparte a podepisovaly se zde také různé mírové smlouvy.

Nepřehlédnutelnou dominantou zámku je jeho nádherná barokní architektura, která je výsledkem přestavby po požáru. Kombinace románských, gotických, renesančních a barokních prvků činí zámek jedinečným v celém regionu. Mezi nejdůležitější rodiny, které zde sídlily, patří Lichtenštejni a Ditrichštejni.

Zámecké Sklepy a Vinný Sud

Zámecké sklepy ukrývají raritu evropského významu – obří renesanční vinný sud, který má úctyhodný objem 1014 hektolitrů. Tento monumentální sud je nejen symbolem vinařské tradice Mikulovska, ale také lákadlem pro turisty z celé Evropy.

Kulturní a Společenské Akce

Zámek Mikulov dnes slouží také jako kulturní centrum, které hostí různé výstavy, koncerty a společenské akce. Během návštěvy můžete nahlédnout do historie regionu v místním muzeu, kde jsou vystaveny nejen artefakty ze samotného zámku, ale také z okolního kraje.

Reklama

Pod Pálavou

Zámek není jen architektonickým skvostem, ale také klíčovým bodem v malebné vinařské krajině pod Pálavou. Toto prostředí přitahuje každoročně množství turistů, kteří zde mohou ochutnat místní víno a užít si nádherné výhledy na Mikulov a jeho okolí.

Návštěva Zámku Mikulov nabízí jedinečný pohled do historie spojený s nezapomenutelnou atmosférou jihomoravského regionu, což činí z tohoto místa ideální destinaci pro milovníky historie a kultury.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu