Zámek Lysice

Pozoruhodný lysický zámek, nacházející se ve stejnojmenném městyse na Blanensku v Jihomoravském kraji, má velmi bohatou stavební historii; původně vodní tvrz byla přestavěna na renesanční a později barokní sídlo, jehož vzhled v 19. století ovlivnily zejména empírové úpravy. Zámek vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Půvab rezidence podtrhuje unikátní zahrada a v ní pro Lysice tak charakteristická kolonáda s krytým ochozem.

Reklama

Historie a architektura

Původní vodní tvrz z 13. století prošla v průběhu staletí řadou proměn. Místo původně sloužilo jako obranná stavba, ale její význam a podoba se radikálně změnily během renesanční a následně barokní přestavby v 16. a 17. století. Poslední výrazné úpravy proběhly v první polovině 19. století, kdy zámek získal empírový vzhled, který mu dodal jeho současnou eleganci a reprezentativnost.

Půvabné interiéry

Interiéry zámku Lysice jsou skutečným skvostem s bohatou výzdobou a nábytkem, který reflektuje různá historická období od renesance po empír. Návštěvníci mohou obdivovat množství maleb, nástěnných tapiserií a historického nábytku. Unikátní jsou také dochované textilie a porcelánové sbírky, které doplňují atmosféru šlechtického života minulých staletí.

Zahrada a kolonáda

Zámecká zahrada s kolonádou patří mezi nejvýznamnější prvky Lysice. Zahrada je pečlivě udržovaná a plná květinových záhonů, vodních prvků a soch, což ji činí ideálním místem pro relaxaci. Dominantním prvkem zahrady je krytý ochoz, který poskytuje nádherné výhledy na celou zámeckou zahradu. Tato kolonáda je unikátní a zámek Lysice je díky ní snadno rozpoznatelný mezi ostatními zámky v regionu.

Kultura a události

Zámek Lysice je také centrem kulturního dění. Po celý rok se zde konají různé výstavy, koncerty a slavnostní akce. V letní sezóně jsou oblíbené především noční prohlídky a divadelní představení pod širým nebem. Každoročně se zde také pořádají historické slavnosti, které přitahují návštěvníky jak z blízkého okolí, tak z větších vzdáleností.

Reklama

Praktické informace

Zámek je otevřený veřejnosti od jara do podzimu. K dispozici jsou odborně vedené prohlídky, které zahrnují jak interiéry, tak exteriéry zámku včetně zahrady. Pro návštěvníky je zajištěno parkování a několik možností stravování v blízkosti zámku. Výhodná poloha v blízkosti města Blansko a dobré dopravní spojení činí z Lysic dostupný cíl pro všechny milovníky historie a krásných zámků.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu