Zámek Lužany

**Zámek Lužany** nedaleko od městečka Přeštice se nachází v malebném kraji jižního Plzeňska na levém břehu řeky Úhlavy. Je ze tří stran obklopen rozsáhlým parkem, který plynule navazuje do renesanční užitkové zahrady. Zámecký areál je včetně parku chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.

Reklama

Historie a Architektura

Zámek Lužany se může pochlubit bohatou historií, která sahá až do 16. století. Původně byl postaven jako menší venkovské sídlo renesančního stylu. V průběhu let prošel několika významnými rekonstrukcemi, včetně přeměny na barokní zámek v 18. století. Charakteristické jsou jeho zdobné fasády a elegantní interiéry, které dodnes uchvacují návštěvníky.

Park a Zahrada

Okolní park je rozlehlou oázou klidu, která se prostírá na několika hektarech a je domovem mnoha vzácných dřevin. V parku se nachází také několik romantických altánků a vodních prvků, které nabízejí ideální místa pro odpočinek. Renesanční užitková zahrada, která navazuje na park, je skvělým příkladem zahradní architektury a poskytuje návštěvníkům možnost prohlídky původních zahradnických technik a plodin.

Kulturní a Turistické Zajímavosti

Zámek Lužany není jen historickou památkou, ale také kulturním centrem regionu. Pravidelně zde probíhají různé kulturní akce, jako jsou výstavy, koncerty a divadelní představení. Pokud patříte mezi milovníky historie a architektury, určitě byste neměli vynechat návštěvu stálé expozice, která mapuje dějiny zámku a jeho významné obyvatele.

Okolní Příroda a Výhledy

Pro milovníky přírody nabízí okolí zámku mnoho turistických tras a cyklostezek, které vedou přes překrásné lesy a louky jižního Plzeňska. Z některých bodů parku je také nádherný výhled na řeku Úhlavu a přilehlé okolí.

Reklama

Praktické Informace

Zámek je snadno dostupný jak autem, tak i veřejnou dopravou z nedalekého městečka Přeštice. V blízkosti zámku se nachází parkoviště a informační centrum, kde si můžete zakoupit vstupenky a získat další informace o probíhajících akcích a prohlídkách. Některé části zámku jsou přístupné také pro návštěvníky s omezenou pohyblivostí.

Nechte se okouzlit jedinečnou atmosférou Zámku Lužany a vydejte se na cestu do minulosti uprostřed nádherné přírody Plzeňského kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu