Zámek Litomyšl

Reprezentační Zámek Litomyšl, postavený ve druhé polovině 16. století pány z Pernštejna na místě staršího hradu a biskupství, patří k nejvýznamnějším renesančním památkám v České republice. Nachází se v Pardubickém kraji, vzdušnou čarou asi 20 km severozápadně od Svitav, na hlavním silničním tahu spojujícím Hradec Králové a Brno. Díky své architektonické jedinečnosti a jako výjimečná ukázka středoevropské šlechtické rezidence z období renesance, je od roku 1999 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO.

Reklama

Historie a architektura

Stavba zámku byla zahájena v roce 1568 a dokončena v roce 1581. Při procházce po zámeckém nádvoří zaujme návštěvníka především bohatá sgrafitová výzdoba, která představuje geometrické, figurální a rostlinné motivy. Sgrafita jsou typickým prvkem italské renesanční architektury, která se v Litomyšli projevuje v celé své kráse. Interiéry zámku skrývají mnoho historických pokladů, včetně nejhodnotnějšího interiéru – pozdně barokního zámeckého divadla z konce 18. století, jež je jedním z nejstarších dochovaných zámeckých divadel v Evropě.

Zámecká pivovarská tradice

Zámek Litomyšl není pouze architektonickou perlou, ale také místem s bohatou kulturní a pivovarskou historií. V zámeckém pivovaru se 2. března 1824 narodil světoznámý český skladatel Bedřich Smetana. Tento významný hudební rodák je připomínán mnoha památkami a sochami po celém městě, včetně Smetanova domu, který je věnován jeho životu a dílu.

Kulturní akce

Zámek Litomyšl je každoročně pořadatelem prestižního Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, který přitahuje milovníky opery a klasické hudby z celého světa. Festival nabízí bohatý program zahrnující operní představení, symfonické koncerty a další hudební a kulturní akce. Tato událost nejen obohacuje kulturní život regionu, ale také přispívá k zachování a propagaci české hudební tradice.

Navštivte také

Kromě samotného zámku stojí za návštěvu také zámecká zahrada a park, které jsou ideálním místem pro odpočinek a relaxaci. Zde můžete obdivovat sochy a fontány, které dotvářejí romantickou atmosféru tohoto historického místa. Dalším zajímavým místem je Zámecké návrší, kde se nachází několik budov připomínajících bohatou historii tohoto místa, včetně muzeí a galerií.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu