Zámek Letovice

Monumentální komplex zámeckých budov trůní nad stejnojmenným městem a jako dominanta spoluvytváří jeho typickou scenérii. V minulosti sloužil jako sídlo šlechtických rodů pánů z Ronova, Boskovic a z Hardeka. Nachází se severně od Blanska v Jihomoravském kraji. Zámek Letovice má kořeny v gotickém hradu, který byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. V průběhu 17. století prošel zámek barokními úpravami, později následovaly úpravy v empírovém a novogotickém slohu.

Reklama

Historie a architektura

Zámek Letovice za mnohá staletí prošel mnoha architektonickými změnami, které jsou dnes patrné na jeho majestátním vzhledu. Po přestavbě gotického hradu na renesanční zámek přišla v závěru 17. století další významná úprava, tentokrát v barokním stylu. V 19. století se k zámku přidaly empírové a novogotické prvky, které zvýraznily jeho historický a estetický význam.

Současná rekonstrukce

Druhá polovina 20. století nebyla pro zámek příliš příznivá; účelové využívání a zanedbání údržby jej přivedly téměř k ruině. Po restituci byl zámek navrácen hraběti Kálnokymu, který jej následně prodal dnešnímu majiteli Bohumilu Vavříčkovi. Díky Vavříčkovým intenzivním rekonstrukčním pracím se zámek postupně vrací do své bývalé slávy. V roce 2008 zámek dokonce vyhrál soutěž O nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje.

Turistické zajímavosti

Kromě samotného zámku, který láká návštěvníky svým bohatým architektonickým dědictvím, mohou návštěvníci obdivovat také nádherný zámecký park.

**Návštěvní tipy:**

Reklama
  • Procházka v zámeckém parku, který je ideální pro klidné odpoledne venku.
  • Navštivte interiéry zámku, kde se lze seznámit s bohatou historií šlechtických rodů.
  • Speciální prohlídky se záměřením na různé architektonické slohy a historii objektu.

Zajímavosti o zámku

Zámek Letovice se může pochlubit naléhavým kouzlem mnoha historických epoch. Návštěvníci mohou spatřit prvky gotiky, renesance, baroka i empíru. Kromě toho, že zámek vyhrál v roce 2008 prestižní soutěž o nejlépe opravenou památku, je i místem konání různých kulturních akcí a svateb.

Zámek Letovice, stojící jako tichý svědek mnoha historických událostí a architektonických stylů, je jedinečným místem, které nabízí nejen vizuální krásu, ale i hluboký vhled do historie regionu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu