Zámek Lemberk

Zámek Lemberk leží na malebném strmém ostrohu nad údolím Panenského potoka u obce Lvová, přibližně 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek a později, v 17. století, barokně upraven.

Reklama

Historie a architektura

Dnešní zámek Lemberk je unikátní svou kombinací čtyř stavebních slohů – gotiky, renesance, baroka a klasicismu. Místo je nejvíce známo jako sídlo svatořečené Zdislavy z Lemberka, která zde žila ve 13. století a zanechala nesmazatelnou stopu v místní historii.

Výstavy a kulturní akce

Zámek Lemberk nabízí bohatý kulturní program, který zahrnuje výstavy, koncerty a divadelní představení. Pro zájemce o historii je zde k vidění mnoho expozic zaměřených na dějiny zámku a okolního regionu. Kaple na zámku je častým místem pro pořádání svateb a mší, přičemž její barokní výzdoba zaujme každého návštěvníka.

Místní legendy a pověsti

Zámek Lemberk je opředen řadou pověstí a záhad. Jednou z nejznámějších je příběh o Zdislavě a její léčivé studánce, tzv. Zdislavině studánce, která měla podle pověsti uzdravovat nemocné. Tuto studánku můžete navštívit i dnes.

Okolní příroda

V blízkosti zámku se nachází barokní zahrada, kde si návštěvníci mohou prohlédnout krásné květinové aranžmá a sochy z období baroka. Krajina kolem Lemberku je ideální pro krátké procházky nebo delší výlety, přičemž můžete obdivovat nejen přírodní krásy, ale i historické a kulturní památky, které jsou součástí tohoto jedinečného turistického místa.

Reklama

Zámek Lemberk je tak ideální destinací pro všechny, kteří se zajímají o historii, architekturu i přírodní krásy regionu.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu