Zámek Lány

Zámek Lány se nachází v okrese Kladno, na severním okraji rozlehlé Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Tento krásný komplex je nejen historickým pokladem, ale také místem, kde se můžete ponořit do přírody a klidu. Zámek se stal oficiálním sídlem prezidentů České republiky v roce 1989, a od roku 1921 je majetkem českého státu. Rovněž je chráněn jako Kulturní památka České republiky.

Reklama

Rozmanitost zámeckého komplexu

Lánský zámek není jen o budově samotné – jeho součástí je rozsáhlý anglický park, který nabízí krásné procházky a odpočinek v přírodě. Anglický park je známý svými pečlivě upravenými trávníky, starými stromy a kvetoucími keřmi. V parku se rovněž nachází rybník Bahňák, který obzvláště na jaře a podzim přitahuje návštěvníky svou malebností.

Lánská obora

Lánská obora, jež je součástí areálu, se rozkládá na ploše 3 000 hektarů a je domovem mnoha druhů zvěře. Tradičně zde můžete spatřit jelena evropského, daňka evropského či muflona. Obora je výjimečná svou pestrostí krajiny, která zahrnuje lesy, louky a menší vodní plochy. S trochou štěstí můžete během návštěvy zahlédnout i některé z místních ptáků a drobných savců.

Palmový skleník

Další zajímavostí je velký palmový skleník, který je součástí zámeckého parku. Skleník byl postaven na začátku 20. století a je domovem mnoha exotických rostlin z různých koutů světa. Pro milovníky botaniky je to ideální místo k prozkoumání rostlinných druhů, které byste v našich podmínkách normálně nenašli.

Historie zámku Lány

Historie zámku Lány sahá až do 14. století, kdy byla na tomto místě postavena první gotická tvrz. V průběhu staletí prošel zámek mnoha úpravami a rozšířeními, aby se nakonec stal majestátní stavbou, jakou známe dnes. Významný byl především v době baroka, kdy získal svou současnou podobu. Díky své bohaté historii a architektonickým skvostům je zámek lákadlem nejen pro turisty, ale i pro milovníky historie a architektury.

Reklama

Návštěva zámku Lány

Zámek Lány je otevřen veřejnosti během vybraných víkendů, což poskytuje jedinečnou příležitost nahlédnout do míst, kde se psaly dějiny. Prohlídky jsou často vedeny zkušenými průvodci, kteří vám přiblíží jak architekturu zámku, tak i zajímavosti jeho minulosti. Navštívit můžete také některé z dočasných výstav, které zde jsou pravidelně pořádané.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu