Zámek Křtiny

Zámek Křtiny ze 17. století je dominanta stejnojmenné obce v Jihomoravském kraji, okres Blansko. Toto kouzelné místo bylo v roce 2008 vyhlášeno Národní kulturní památkou České republiky. Zámek, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí, dnes hostí hotelový komplex s restaurací a slouží také jako tzv. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně.

Reklama

Historie a architektura

Původní barokní zámek byl postaven v 17. století a původně sloužil jako rezidence šlechtického rodu. Architektonické detaily zámku odrážejí bohatou historii a umělecký vkus tehdejších majitelů. V průběhu staletí byl zámek několikrát přestavěn, což vedlo k jeho současnému vzhledu, který harmonicky kombinuje prvky baroka a dalších historických slohů.

Přebudování na moderní komplex

Dnes zámek nemá jen historickou hodnotu, ale i moderní využití. Po rozsáhlé rekonstrukci byl přebudován na luxusní hotelový komplex, který nabízí komfortní ubytování v historickém prostředí. Restaurace v zámku je rovněž velmi vyhlášená a nabízí výběr tradičních i moderních pokrmů, které potěší i ty nejnáročnější gurmány.

Školní lesní podnik a univerzitní centrum

Kromě turistické a ubytovací funkce má zámek také vzdělávací poslání. Slouží jako Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, který je spravován Mendelovou univerzitou v Brně. Tento podnik nejenže přispívá k výzkumu a výuce lesnictví, ale také poskytuje studentům praktické zkušenosti a přístup k moderním technologiím a metodám v oblasti lesního hospodářství.

Další zajímavosti:

Reklama
  • Obec Křtiny je zasazena v malebné krajině Drahanské vrchoviny, což nabízí řadu turistických a cyklistických tras.
  • V okolí zámku se nachází řada přírodních památek, včetně chráněných krajinných oblastí a jeskyní, které jsou ideální pro milovníky přírody a dobrodruhy.
  • Zámek je často dějištěm kulturních a společenských akcí, včetně koncertů, výstav a svateb.

Navštívit zámek Křtiny tedy není jen objevováním historie, ale také ideální příležitostí k odpočinku a relaxaci v srdci přírody, místě, které spojuje minulost s přítomností v dokonalé harmonii.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu