Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Zámek Karlova Koruna je jednou z nejvýznamnějších barokních staveb v České republice a je považován za skvost architektury 18. století. Tento majestátní zámek se nachází na vrcholu kopce Chlumec na západním okraji města Chlumec nad Cidlinou, v okrese Hradec Králové. Stavbu zámku zahájil František Ferdinand Kinský v roce 1721 a dokončena byla o čtyři roky později. Architektonický návrh pochází od slavného italského architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Reklama

Historie a architektura

Zámek byl pojmenován „Karlova Koruna“ na počest císaře Karla VI., který se rozhodl navštívit rod Kinských během své korunovace českým králem. Santiniho typický styl je patrný v symetrickém uspořádání zámku a v kombinaci barokních prvků s unikátními geometrickými tvary. Hlavní budova má tvar latinského kříže, jehož střed je zakončen oktogonální věží, která dominantu zámku ještě zvýrazňuje.

Zajímavá místa v okolí

Při návštěvě zámku Karlova Koruna byste neměli vynechat ani okolní přírodní a kulturní památky. V bezprostřední blízkosti zámku se nachází anglický park se vzácnými druhy stromů a krásnými alejami. Pokud máte dostatek času, můžete se vydat i do nedalekého města Hradec Králové, které nabízí další historické a kulturní zajímavosti, včetně Bílého věže nebo Velkého náměstí.

Interiéry a expozice

Zámek Karlova Koruna je známý nejen svým exteriérem, ale také bohatě zdobenými interiéry. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik reprezentačních salónů, loveckou místnost a kápli, které jsou vybaveny historickým nábytkem a dekorativními předměty z období baroka. Zajímavostí je také stálá expozice věnovaná rodu Kinských a jejich lovecké tradici.

Praktické informace pro návštěvníky

Zámek je otevřen celoročně, přičemž hlavní turistická sezóna probíhá od dubna do října. Pro návštěvníky jsou k dispozici průvodci, kteří poskytují detailní informace o historii a architektuře zámku. K dispozici je také zámkový obchod s suvenýry a kavárna, kde si můžete vychutnat dobrou kávu a dezert.

Reklama

Navštivte zámek Karlova Koruna a užijte si jedinečný zážitek spojený s historií, architekturou a nádhernou přírodou Královéhradeckého kraje.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu