Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Monumentální jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým stavbám u nás i v Evropě; s přilehlým kostelem sv. Markéty tvoří jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici. V době své vrcholné slávy, spjaté s hrabětem J. A. Questenberkem a skladatelem F. V. Míčou, byl zámek – s vlastním orchestrem a divadlem – centrem kulturního (zejména hudebního) života. Jaroměřická rezidence s krásnými zahradami a parkem se nachází ve stejnojmenném městě v kraji Vysočina, asi 13 km jižně od Třebíče, a řadí se mezi nejnavštěvovanější památky širokého regionu.

Reklama

Historie zámku

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou prošel bohatou historickou cestou. Původně zde stála gotická tvrz, kterou v 16. století rod pánů z Vlašimi přestavěl na renesanční zámek. Skutečný rozmach však přišel až s barokní přestavbou na počátku 18. století za hraběte Jana Adama z Questenberku. V té době zámek dostal svou současnou podobu a stal se centrem kulturního života, kde se konaly slavné hudební koncerty a divadelní představení.

Architektonické skvosty

Zámek není pouze pýchou barokní architektury, ale i harmonickou symbiózou s kostelem sv. Markéty. Tento kostel je spojen se zámkem krytým mostem a tvoří nedílnou součást celého komplexu. Interiéry zámku nesou stopy barokního umění, s bohatou výzdobou sálu, kde často probíhaly divadelní hry a koncerty.

Zámecké zahrady a park

Zámecký park a zahrady jsou dalším lákadlem tohoto místa. Kombinace francouzského a anglického zahradního stylu vytváří jedinečnou atmosféru pro romantické procházky. Zahrady jsou plné bohaté flóry a krásných zákoutí, které skýtají útočiště pro návštěvníky toužící po klidu a relaxaci.

Kulturní centrum

V éře hraběte J. A. Questenberka a skladatele F. V. Míči se zámek stal důležitým kulturním centrem. Vlastní orchestr a divadlo nabídlo prostor pro řadu uměleckých děl té doby. Od té doby se tradice kulturních událostí na zámku zachovala a dnes se zde konají různé kulturní akce, včetně koncertů a divadelních představení.

Reklama

Umělecký odkaz

Jedním z nejvýznamnějších přínosů je pak hudební odkaz skladatele F. V. Míči, jehož díla zde byla poprvé představena. Zámecké koncerty se tak staly významnou událostí v kulturním kalendáři celé Evropy.

Současnost

Dnes je zámek přístupný veřejnosti a nabízí několik prohlídkových tras, které návštěvníky provádí po bohatě zdobených interiérech a překrásných zahradách. Kromě klasických prohlídek je možné se zařadit do speciálních programů, včetně nočních prohlídek či tematických akcí.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou je živým příkladem historie a kultury, který osloví každého návštěvníka zachovalou krásou a bohatou minulostí.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu