Zámek Hluboš

Zámek Hluboš provází velmi zajímavá a poutavá historie. Žili zde Slavníkovci, Přemyslovci, Buzicové, Hochbergové z Hennersdorfu, Oettingen-Wallersteinové, prezident Masaryk a rodina továrníka Josefa Kolaříka. Zámek sloužil také jako kasárna, ubytovna pro dělníky v uranových dolech a střední škola s internátem. Dnes je zámek v relativně dobrém stavu na prodej za necelých 17 milionů korun.

Reklama

Historie zámku

Hlubošský zámek má historii sahající až do raného středověku. Prvními významnými obyvateli byli Slavníkovci, kteří zde žili na přelomu 9. a 10. století. Poté se zámek dostal do rukou Přemyslovců, jednoho z hlavních českých královských rodů.

Různí vlastníci

V průběhu staletí se na zámku vystřídalo mnoho významných rodin. Buzicové, Hochbergové z Hennersdorfu, a Oettingen-Wallersteinové patřili mezi šlechtické rody, které zde sídlily. V roce 1918 se na zámku usadil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, čímž se zámek stal důležitým politickým a kulturním centrem.

Proměny ve 20. století

Ve 20. století prošel zámek řadou výrazných změn. Po období první republiky a druhé světové války sloužil zámek jako kasárna a později jako ubytovna pro dělníky pracující v uranových dolech. Nakonec byl upraven na střední školu s internátem, což je další z pohnutých kapitol jeho historie.

Současný stav

Dnes je zámek v relativně dobrém stavu a je na prodej za necelých 17 milionů korun. Prohlídka vás přenese do minulosti a umožní vám prozkoumat interiéry, které vyprávějí příběhy mnoha generací. Zámek je oblíbeným cílem hlavně pro milovníky historie a architektury.

Reklama

Další turistické zajímavosti v okolí

Okolí zámku Hluboš nabízí množství dalších turistických atrakcí. Návštěvníci mohou zavítat do nedalekého přírodního parku, který poskytuje ideální podmínky pro pěší turistiku a cyklistiku. Také je možné navštívit další kulturní a historické památky v okrese Příbram.

Architektura

Architektura zámku kombinuje barokní a neoklasicistní prvky, což jej činí unikátním ve srovnání s jinými českými zámky. Interiér je bohatě zdobený, zahrnující vysoké stropy, dekorativní malby a tradiční nábytek, který připomíná atmosféru předchozích staletí.

Zámek Hluboš se nachází v Středočeském kraji, konkrétně v okrese Příbram, a díky své poloze a historickému významu je jedním z nejzajímavějších turistických míst v České republice. Pro ty, kteří hledají spojení historie, architektury a příjemného prostředí, je návštěva zámku ideální volbou.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu