Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou se majestátně tyčí na plochém ostrohu nad řekou Vltavou, v malebném městečku stejného jména. Nachází se zhruba 10 km severně od Českých Budějovic v Jihočeském kraji. Tento architektonický klenot je inspirací mnohým a vděčí za svou současnou podobu rodu Schwarzenberků, kteří jej přestavěli ve stylu anglického královského zámku Windsor. Díky své jedinečné kráse a historické hodnotě je zámek považován za nejvýznamnější novogotickou stavbu v České republice a mnozí jej označují za nejkrásnější zámek v zemi.

Reklama

Historie zámku

Historie zámku Hluboká nad Vltavou sahá až do 13. století, kdy zde stála původní gotická pevnost. V průběhu staletí se zámek několikrát měnil, ale nejzásadnější přestavby se dočkal v 19. století pod vedením Schwarzenberků. Přestavba trvala více než 16 let a dokončena byla v roce 1871. Architektonický návrh byl inspirován anglickým královským zámkem Windsor, což zámku dodalo jeho typický novogotický ráz.

Architektura a interiéry

Interiéry zámku Hluboká jsou bohatě zdobené a nabízejí návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti. Vnitřní prostory zámku zahrnují velkou sbírku historického nábytku, uměleckých děl a loveckých trofejí. Za zmínku stojí především nádherná knihovna obsahující tisíce svazků, a velký sál ozdobený nádhernými lustry a obrovskými krby.

Exteriér a zahrady

Okolí zámku Hluboká je neméně působivé jako jeho interiéry. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem s upravenými zahradami, které se rozprostírají na ploše 190 hektarů. Park je koncipován v anglickém stylu, což návštěvníkům umožňuje procházky mezi pečlivě udržovanými keři a květinovými záhony. Zahrady jsou také domovem několika vzácných dřevin a nabízejí nádherné výhledy na samotný zámek.

Turistické zajímavosti

Jednou z hlavních atrakcí zámku Hluboká nad Vltavou je možnost absolvovat prohlídku s průvodcem, která zahrnuje návštěvu několika reprezentativních místností, včetně soukromých komnat Schwarzenberků. Kromě toho jsou návštěvníci zváni k prohlídce krásných zámeckých zahrad. V okolí zámku se také nachází několik turistických tras, které vedou přírodními scenériemi Jihočeského kraje.

Reklama

Zámek Hluboká nad Vltavou je ideálním místem pro všechny, kdo hledají spojení historie, architektury a přírodní krásy. Díky své jedinečné atmosféře a strategické poloze je zámek jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů v České republice.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu