Zámek Častolovice

Malebný renesanční zámek Častolovice, pocházející z 16. století, se nachází v podhůří Orlických hor, asi 10 km jihozápadně od Rychnova nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji. Tento historický klenot byl původně sídlem pánů z Oppersdorfu a později šlechtického rodu Šternberků. Dnes je zámek známý nejen svébytným architektonickým stylem, ale i bohatou výzdobou a historickými sbírkami.

Reklama

Historie a architektura

Zámek Častolovice prošel řadou významných přestaveb, které mu dodaly jeho renesanční charakter i eleganci. Původní středověkou tvrz přestavěli v monumentální zámek páni z Oppersdorfu. V 17. století se pak zámek stal majetkem rodu Šternberků, kteří pokračovali v jeho zvelebování.

Interiéry zámku

Bohatě zařízené interiéry zámku návštěvníky ohromí zejména malovanými kazetovými stropy, které jsou ukázkou mistrné řemeslné práce. Dále zde najdete početnou sbírku obrazů, která zahrnuje díla evropských mistrů i českých umělců. Každá místnost vypráví svůj vlastní příběh a nabízí unikátní pohled do života šlechtického rodu.

Park a obora

Nejen samotný zámek, ale i jeho okolí stojí za návštěvu. Zámku přiléhá rozsáhlý anglický park, který byl pečlivě navržen jako prostor pro odpočinek a relaxaci. Park zahrnuje růžovou zahradu, která v letních měsících hýří barvami a vůněmi, a vodní zahradu s klidnými jezírky.

Pro milovníky přírody je zde také obora s bílými daňky, místem, kde můžete zažít kouzlo přírody z bezprostřední blízkosti. Toto harmonické spojení architektury a přírody dělá z návštěvy zámku Častolovice nezapomenutelný zážitek.

Reklama

Moderní historie

Po restituci po roce 1989 získala zámek zpět Franziska Diana Sternbergová, která se ujala jeho péče a rekonstrukce. Díky jejímu úsilí a lásce k historii se zámek Častolovice proměnil v jeden z nejhezčích a nejzajímavějších zámků České republiky. Její práce zahrnuje nejen obnovu interiérů, ale i revitalizaci parkových ploch a dětské mini zoo, která přitahuje rodiny s dětmi.

Zámek Častolovice je dnes významným kulturním a historickým centrem, které nabízí celou řadu akcí a prohlídek pro všechny věkové skupiny. Návštěvníci zde mohou objevit kouzlo historie, vychutnat si krásu přírody a prohlédnout si cenné umělecké sbírky.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu