Vodní nádrž Starý Harcov

Liberecká přehrada, jak je často přezdívána vodní nádrž Starý Harcov, je údolní vodní dílo na Harcovském potoku, které se nachází v malebném prostředí místní části Liberec V – Kristiánov. Tato přehrada je nejen technickým unikátem, ale nabízí také řadu aktivit pro turisty a místní obyvatele.

Reklama

Historie a technické údaje

Vodní nádrž Starý Harcov byla vybudována na počátku 20. století s cílem chránit Liberec a okolní oblasti před povodněmi. Toto komplexní dílo bylo dokončeno v roce 1904 a jeho stěna dosahuje výšky 16,4 metru. Přehrada se nachází v nadmořské výšce 369 metrů a pojme až 485 tisíc kubických metrů vody.

Okolní prostředí a přírodní krásy

Oblast kolem přehrady je obklopena hustými lesy Jizerských hor, což poskytuje ideální podmínky pro pěší turistiku a cyklistiku. V zimních měsících je okolí oblíbené mezi běžkaři a milovníky zimních sportů. Přehrada je napájena Harcovským potokem, který se vyznačuje čistou vodou a klidným tokem.

Rekreační možnosti

Vodní nádrž Starý Harcov je oblíbeným místem pro rekreační účely. V létě je nádrž vhodná ke koupání, vodním sportům a rybolovu. Je tu vybudováno několik malých pláží a mola, která jsou ideální pro rodiny s dětmi i pro ty, kteří hledají klidné místo k odpočinku.

Kulturní a společenské akce

Během roku se u přehrady koná několik kulturních a společenských akcí. Například letní hudební festivaly a sportovní soutěže lákají návštěvníky z celého Libereckého kraje. Poblíž nádrže se nachází také několik restaurací a kaváren, které nabízejí gastronomické lahůdky s krásným výhledem na vodní plochu.

Reklama

Vodní nádrž Starý Harcov je skvělým místem nejen pro místní obyvatele, ale i pro turisty, kteří chtějí prozkoumat krásy Liberecka a užít si relaxaci u vody v krásném přírodním prostředí.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu