Vodní nádrž Orlík

Vodní nádrž Orlík se nachází na rozhraní jižních a středních Čech a je klíčovou součástí Vltavské kaskády. Tento impozantní vodní útvar, vybudovaný mezi lety 1954 a 1961, se stal nejen významným technickým dílem, ale i oblíbeným rekreačním cílem.

Reklama

Zajímavosti o vodní nádrži

Vodní nádrž Orlík se nachází v Jihočeském kraji, konkrétně v okrese Písek. Svojí rozlohou a kapacitou patří mezi největší přehrady v České republice. Lokalitou patří do Středočeské pahorkatiny a najdeme ji nedaleko města Kozárovice.

Technické údaje

Vodní nádrž byla postavena za účelem regulace vody, výroby elektřiny a zajištění dostatečných zásob vody. Při její výstavbě bylo třeba řešit mnoho geologických a stavebních výzev, které však rezultovaly v moderní a efektivní vodní dílo.

Rekreační možnosti

Na Orlíku si přijdou na své milovníci vodních sportů, rybaření i pěší turistiky. Velké oblibě se těší plavby na lodích, koupání a windsurfing. Okolní příroda nabízí turistům krásné výhledy a příležitosti k procházkám a cyklistickým túrám.

Kulturní a historické památky

Blízko vodní nádrže se také nachází několik významných kulturních a historických památek, například zámek Orlík, který se tyčí nad hladinou přehrady. Tento zámek je sídlem rodiny Schwarzenbergů a jeho návštěva poskytuje nejen nádherný výhled na přehradu, ale také pohled do historie významného českého šlechtického rodu.

Reklama

Ekologické aspekty

Kromě rekreačních a energetických funkcí hraje nádrž Orlík také důležitou roli v místním ekosystému. Přispívá k regulaci povodňových vln a poskytuje stanoviště pro řadu vodních i suchozemských živočichů a rostlin.

Vodní nádrž Orlík není jen technickou památkou, ale i místem, kde si můžete užít přírodu, sport a historii na jednom místě.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu