Vodní nádrž Mostiště

Vodní nádrž Mostiště na řece Oslavě nedaleko Velkého Meziříčí pokrývá plochu 93 hektarů a patří mezi významné vodní plochy v kraji Vysočina. Okouzlující přírodní prostředí této oblasti láká nejen turisty, ale i milovníky přírody a rekreace.

Reklama

Historie a výstavba

Výstavba vodní nádrže Mostiště byla zahájena v 70. letech 20. století a dokončena byla o několik let později. Nádrž byla původně vybudována za účelem ochrany proti povodním a dodávky pitné vody do blízkého města Velké Meziříčí. Svým umístěním v Českomoravské vrchovině a nadmořskou výškou 473 metrů n.m. poskytuje i ideální podmínky pro rekreační aktivity.

Rekreace a turistika

Vodní nádrž Mostiště je oblíbeným cílem nejen pro milovníky vodních sportů, ale i pro rybáře. Okolí nádrže nabízí turistické trasy, které jsou ideální pro pěší túry či cyklistiku. V létě zde mohou návštěvníci relaxovat na plážích, koupat se či provozovat různé vodní sporty.

Fauna a flóra

Území nádrže a jejího okolí je bohaté na různé druhy rostlin a živočichů. V lesích obklopujících nádrž můžete najít nejen rozmanitou flóru, ale také množství ptáků a dalších živočichů. V oblasti se kromě běžných druhů ryb nacházejí i chráněné druhy, což činí z Mostiště atraktivní lokalitu pro přírodovědce.

Přístupnost a vybavení

Vodní nádrž Mostiště je přístupná celoročně a nabízí kvalitní zázemí pro všechny návštěvníky. Okolní cesty jsou dobře udržované a umožňují pohodlný přístup jak pro pěší, tak pro cyklisty. K dispozici jsou zde i odpočinková místa a informační tabule, které zprostředkovávají zajímavosti o historii a ekologii této oblasti.

Reklama

Okolní zajímavosti

Při návštěvě vodní nádrže Mostiště stojí za to objevit i blízké město Velké Meziříčí a jeho historické památky. Cestou můžete narazit na krásné vyhlídky a přírodní skvosty Českomoravské vrchoviny, která je bohatá na lesy, potoky a skalní útvary. V žádném případě byste neměli vynechat možnosti ochutnání regionální kuchyně a místních specialit.

Vodní nádrž Mostiště tedy nabízí nejen úchvatný pohled na rozlehlou vodní plochu a její přírodní scenérie, ale také příležitost k aktivnímu odpočinku a poznávání přírody kraje Vysočina.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu