Vodní nádrž Lipno

Údolní nádrž Lipno je jednou z nejvýznamnějších a největších vodních ploch v České republice, rozkládající se v Jihočeském kraji, konkrétně v okrese Český Krumlov. Tato nádrž, známá také jako “Jihočeské moře”, se nachází na řece Vltavě a je oblíbeným místem nejen pro letní rekreaci, ale také pro různé sportovní a turistické aktivity.

Reklama

Historie a vznik nádrže

Vznik nádrže Lipno byl motivován potřebou regulace vodního toku Vltavy, zajištění protipovodňové ochrany a produkce elektrické energie. Výstavba nádrže začala v roce 1952 a byla dokončena v roce 1959. Dílo završuje moderní přehradní hráz o délce přibližně 296 metrů a výšce 25 metrů.

Sportovní a rekreační aktivity

Lipno nad Vltavou, kouzelné městečko vpohoří Šumava, je vyhledávané pro své široké možnosti vodních sportů. Během letních měsíců je nádrž doslova rájem pro plachtění, windsurfing, paddleboarding a rybaření. V zimě se pak zamrzlá nádrž mění na přírodní ledovou plochu vhodnou pro bruslení a zimní radovánky.

Turistické zajímavosti

Kromě vodních aktivit nabízí okolí Lipna také řadu turistických tras a cyklostezek, které poskytují nádherné výhledy na Šumavu a přilehlé lesy. Jednou z nejpopulárnějších atrakcí v okolí je Stezka korunami stromů, která umožňuje jedinečný pohled na krajinu z 40 metrů vysoké věže.

Ubytování a služby

V okolí Lipna je k dispozici široký výběr ubytování od komfortních hotelů po útulné chatky a kempy. Místní restaurace nabízejí jak tradiční českou kuchyni, tak i speciality z ryb chycených přímo v nádrži.

Reklama

Vodní nádrž Lipno je nejen důležitým prvkem z hlediska ekologie a energetiky, ale také nepřehlédnutelným místem pro rekreaci a aktivní dovolenou v srdci jižních Čech.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu