Vodní nádrž Kamýk

Vodní nádrž Kamýk je neodmyslitelnou součástí Vltavské kaskády a svou impozantní stavbou přitahuje nejen turisty, ale i milovníky vodních sportů a přírody. Nachází se na řece Vltavě v okrese Příbram, v malebném Středočeském kraji. Přehrada byla postavena mezi lety 1957 a 1962 a slouží několika účelům, včetně regulace průtoku, výroby elektrické energie a rekreačních aktivit.

Reklama

Historie a výstavba

Přehrada byla budována v období poválečné industrializace, kdy byly kladeny velké nároky na efektivní využití vodních zdrojů. Konstrukce zahrnovala mohutnou betonovou hráz, která má výšku 24,9 metrů a délku 185,25 metrů. Výstavba probíhala za velmi náročných podmínek, protože musela být zajištěna vysoká kvalita a bezpečnost celé infrastruktury.

Technické údaje

Vodní nádrž Kamýk se nachází v nadmořské výšce 283 metrů. Hráz zadržuje vodu v prostoru o celkovém objemu 19 milionů metrů krychlových. Elektrárna u přehrady Kamýk disponuje čtyřmi Kaplanovými turbínami, které společně generují výkon až 40 MW.

Turistické aktivity

Nádrž nabízí široké spektrum aktivit pro návštěvníky. Je oblíbeným místem pro rybáře, kanoisty a jachtaře. Okolní příroda poskytuje krásné výhledy, a stezky vedoucí podél břehu jsou vhodné pro pěší turistiku i cykloturistiku. Blízké lesy jsou bohaté na houby a lesní plody, což potěší milovníky sběru.

Kulturní a přírodní bohatství

Oblast kolem Kamýku je bohatá na historii a nabízí několik kulturních památek, které stojí za návštěvu. Nedaleko se nachází vesnice Krásná Hora nad Vltavou, která je ideálním výchozím bodem pro výlety. Asi pět kilometrů od přehrady je možné navštívit pozůstatky středověkého hradu Kamýk, který během let prošel mnoha proměnami.

Reklama

Ekologický význam

Vodní nádrž Kamýk hraje důležitou roli v místním ekologickém systému. Pomáhá regulovat hladinu vodních toků a zajišťuje ochranu před povodněmi. Přispívá také k biodiverzitě oblasti, poskytuje domov mnoha druhům živočichů a rostlin.

Zajímavým faktem je, že kvůli výstavbě přehrady byly některé vesnice v oblasti přemístěny nebo částečně zatopeny. S tím souvisí i silná vazba místních obyvatel na tento vodní zdroj, který dnes slouží jako rekreační a kulturní centrum regionu.

Navštívit Vodní nádrž Kamýk znamená nejen obdivovat technické dílo, ale také prožít přírodní krásu Středočeské pahorkatiny a příjemné chvíle u jedné z nejvýznamnějších vodních ploch České republiky.

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu