Vodní nádrž Jordán

Vodní nádrž Jordán se nachází v Jihočeském kraji, konkrétně v okrese Tábor. Jedná se o historickou nádrž, která byla vybudována v roce 1492 přehrazením Košínského potoka nad městem Tábor. S celkovou plochou zhruba 51 hektarů se Jordán řadí mezi významné vodní plochy v regionu.

Reklama

Historie a význam

Jordán je nejstarší dochovanou údolní nádrží v Česku a za dobu své existence se stal nedílnou součástí města Tábor. Nádrž vznikla jako zásobárna vody pro městské obyvatelstvo a také jako rybník k chovu ryb. Vysoké břehy a rozsáhlé okolí nabízejí návštěvníkům krásné výhledy a příležitosti k procházkám a dalším volnočasovým aktivitám.

Přírodní krásy a rekreace

Vodní plocha Jordánu obklopená bujnou vegetací je ideálním místem pro milovníky přírody a turistiky. V letních měsících je zde možnost koupání, půjčování loděk či rybaření. Příležitostně se na nádrži konají různé sportovní a společenské akce, které přitahují jak místní obyvatele, tak turisty.

Dominanty a zajímavosti

Jednou z největších architektonických zajímavostí v blízkosti nádrže je harfový (lanový) most, který přemosťuje nádrž a nabízí návštěvníkům úchvatné pohledy na okolní krajinu. Tento moderní most představuje spojení historie a současnosti, což dává místu unikátní atmosféru.

Pěší a cyklistické trasy

Okolí Jordánu je protkáno řadou pěších a cyklistických tras, které jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Trasy vedoucí kolem nádrže nabízejí různé stupně náročnosti, od nenáročných procházek po náročnější výšlapy. Při cestě lze narazit i na několik vyhlídek, které poskytují panoramatické pohledy na Tábor a jeho okolí.

Reklama

Flóra a fauna

Jordán a jeho okolí jsou domovem pro mnoho druhů rostlin a živočichů. V oblasti kolem nádrže můžete spatřit různé druhy vodních ptáků, obojživelníků a ryb. Vegetace zahrnuje jak běžné druhy, tak i vzácné květiny a stromy, které činí toto místo skvělým cílem pro botaniky a milovníky přírody.

Nádrž Jordán je fascinující kombinací historického dědictví a přírodních krás, která osloví každého návštěvníka. Ať už se jedná o milovníky historie, sportovce nebo rodiny hledající místo k odpočinku, Jordán nabízí něco pro každého.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu