Vlašský dvůr

Vlašský dvůr byl postaven na konci 13. století na okraji strmého svahu nad levým břehem potoka Vrchlice na jižním okraji tehdy zrovna vznikajícího města Kutná Hora.

Reklama

Historický význam

Vlašský dvůr je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších historických objektů ve středočeském kraji. Tento zámek sloužil jako hlavní mincovna Českého království, kde se razily slavné pražské groše. Během své existence prošel mnoha rekonstrukcemi, aby vyhověl potřebám doby. V 15. století byl například přestavěn na rezidenci královských úředníků.

Architektura

Přestože se v průběhu staletí měnila architektonická podoba Vlašského dvora, zůstávají některé prvky jeho původní gotické architektury zachovány. Zajímavostí je renesanční radnice, přistavěná v 16. století. U vchodu návštěvníky uvítají masivní dřevěné dveře a uvnitř uvidí charakteristické klenby a fresky, které zdobí stropy jednotlivých místností.

Prohlídky a expozice

Vlašský dvůr dnes funguje jako muzeum a nabízí návštěvníkům několik tematických expozic. Mezi nejzajímavější patří autentická expozice mincovny s ukázkami starobylých mincovních strojů a detailními popisy procesu ražby. Kromě toho je zde také interaktivní výstava, která umožňuje návštěvníkům vyzkoušet si některé z historických řemesel.

Kulturní akce a programy

Pravidelně se zde konají různé kulturní akce, včetně divadelních představení, koncertů a historických rekonstrukcí. Například každoročně na podzim se zde pořádají vinobraní, která přitahují návštěvníky z celé republiky.

Reklama

Přírodní scenérie

Okolí Vlašského dvora nabízí malebné výhledy na krajinu kolem Kutné Hory a potok Vrchlice. Nedaleko se nachází také známý chrám svaté Barbory, jeden z architektonických skvostů regionu.

Kutná Hora jako celek je zapsána na seznamu UNESCO, což umocňuje význam tohoto historického místa. V okolí Vlašského dvora jsou navíc četné stezky, ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku, což návštěvníkům umožňuje snadno spojit prohlídku historických památek s příjemným výletem do přírody.

Dostupnost

Kutná Hora je dobře dostupná jak autem, tak veřejnou dopravou. Město se nachází přibližně hodinu jízdy od Prahy. Pro návštěvníky přijíždějící vlakem je k dispozici dobré spojení z hlavního nádraží v Praze.

Vlašský dvůr je tedy nejen cenným klenotem české historie, ale také místem, kde se setkává historie s přírodní krásou a kulturním dědictvím.

Reklama

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu