Větrný mlýn Petrovice

Větrný mlýn holandského typu v Petrovicích je historickou technickou památkou postavenou v roce 1848. Leží v Jihomoravském kraji, v okrese Blansko, na malebných svazích Drahanské vrchoviny.

Reklama

Historie a architektura

Postaven z lomového kamene, tento mlýn je klasickým příkladem holandského typu, což znamená, že větrný mechanismus se nachází na střeše a umožňuje celkovou otáčivou konstrukci. Mlýn sloužil svému původnímu účelu až do poloviny 20. století, kdy se strojní zařízení stalo zastaralým a mlýn byl uzavřen.

Technické parametry

Nachází se v nadmořské výšce 581 metrů. Díky své výhodné poloze na vrcholu kopce je mlýn dobře viditelný z velké vzdálenosti a nabízí návštěvníkům krásné výhledy na okolní krajinu. Větrný mechanismus a další části mlýna byly pečlivě rekonstruovány, aby se zachovala jeho původní podoba.

Co nabízí návštěvníkům

Pro milovníky historie a technických památek je Větrný mlýn Petrovice skutečnou lahůdkou. Návštěvníci mohou vstoupit dovnitř a prohlédnout si dobové exponáty a původní technologii, která kdysi poháněla tento důmyslný stroj. Kromě toho jsou zde pravidelně pořádány různé akce a workshopy zaměřené na tradiční řemesla a techniku.

Okolní příroda

Okolí Větrného mlýna v Petrovicích je obklopeno krásnou přírodou Drahanské vrchoviny, která je ideální pro pěší turistiku a cyklistiku. Blízkost lesa a otevřených luk nabízí možnost prohlédnout si místní faunu a flóru. Chcete-li si užít klidné chvíle s možností nádherných výhledů, toto místo je ideální volba.

Reklama

Jak se sem dostat

Do Petrovic se lze snadno dostat autem, ale také veřejnou dopravou, přičemž nejbližší železniční stanice je v Blansku. Odtud je možné využít místní autobusové spoje nebo se vydat příjemnou pěší trasou až k mlýnu.

Další tipy na výlety

V blízkosti mlýna najdete další zajímavá místa, jako jsou historické památky v Blansku a nádherný Punkevní jeskynní systém v Moravském krasu. Spojení návštěvy mlýna s dalšími turistickými atrakcemi tak může vytvořit kompletní a nezapomenutelný výlet.

Autor fotografií: Ilona Valentová a Martin Culek

Reklama
Reklama
Reklama
Zavřít reklamu