Veselý Kopec – Soubor lidových staveb Vysočina

Veselý Kopec je součástí Souboru lidových staveb a řemesel Vysočina – jedinečného skanzenu lidové architektury, který byl zřízen již v roce 1972. Tento malebný soubor zahrnuje několik lokalit, kde můžete obdivovat zděné usedlosti, tradiční stavení, funkční mlýn, roubenou hospodu a dokonce i zámeček. Na Veselém Kopci se nachází expozice, která detailně představuje způsob života, bydlení a práce drobných rolníků, což činí návštěvu velmi edukativní a zároveň fascinující.

Reklama

Svobodné Hamry

V blízkosti Veselého Kopce leží Svobodné Hamry, další část skanzenu. Zde najdete vodní hamr – fascinující stroj, který dříve napomáhal výrobě železa. Kromě toho se můžete těšit na historický mlýn, hospodu s dobovou atmosférou a barokní zámeček. Tato lokalita umocňuje návštěvníkům dojem, jakým způsobem se na vesnici žilo a pracovalo.

Možděnice

Možděnice nabízí další potěšení pro milovníky tradičního řemesla a vzdělávání. Zde se nachází řemeslné dílny a škola, kde můžete sledovat ukázky starých řemesel. Tradiční techniky a nástroje, které zde můžete vidět, vás vrátí zpět do minulosti a umožní vám lépe porozumět kulturnímu dědictví této oblasti.

Hlinsko

V nedalekém Hlinsku stojí domy městských řemeslníků a dělníků, což návštěvníkům poskytuje náhled do městského života v minulých staletích. Tato část je stejně působivá jako vesnické části skanzenu a představuje kontrast mezi městským a venkovským způsobem života.

Program a akce

Veselý Kopec a další části skanzenu nejsou jen muzeem pod širým nebem, ale i místem konání řady tradičních akcí. Během roku zde probíhají různé folklórní slavnosti, trhy, řemeslné workshopy a tematické výstavy. Tyto akce poskytují bohaté možnosti pro interakci a hlubší pochopení historie a kultury regionu Vysočina.

Reklama

Dostupnost a zázemí

Návštěva Veselého Kopce je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak pro jednotlivce či skupiny. Lokalita je dobře dostupná a nabízí dostatečné zázemí, včetně občerstvení a možnosti zakoupení suvenýrů. Návštěvníci mohou využít také průvodce, kteří je provedou jednotlivými objekty a poskytnou fundovaný výklad o historii a funkcích jednotlivých staveb.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu